20GB dla Matejkowiczów!

logo_na_stroneW Matei zdajemy sobie sprawę, że liczba plików, dokumentów, prezentacji i innych danych, które nasi uczniowie wykorzystują w codziennej nauce, stale rośnie. Aby dostarczyć je do szkoły, stosowane są rozmaite sposoby ich przenoszenia – od różnego rodzaju (mniej lub bardziej „wypakowanych”) pendrive’ów, po dyski przenośne, komputery, telefony, płyty, a na poczcie email kończąc. Gdy stosujemy takie „zabiegi”, niejednokrotnie okazuje się, że gdy przychodzi „co do czego”  plik, który tak mozolnie był tworzony w domu (w niewyjaśnionych okolicznościach), „się zapodział”… I wtedy zaczyna się kombinowanie, dociekanie, tłumacznie przed nauczycielem… Dlatego chcąc wyjść na przeciw tego typu niemiłym sytuacjom i wspomóc uczniów w tym gąszczu plików i folderów, uruchamiamy (na razie testowo) naszą własną wersję chmury plików, której zadaniem jest w bezpieczny sposób przechowywać wszystkie dane w taki sposób, aby w dowolnym momencie była możliwość „dostania się” do nich.

Nasza chmura (chociaż właściwie bardziej trafnym określeniem byłaby „chmurka” lub wręcz „obłoczek” :) – bo gdzie jej tam do gigantów w tej dziedzinie) wyróżnia się tym, że już na wstępie każdy otrzyma aż 20GB miejsca na swoje dane – to więcej, niż oferuje Dropbox (2GB), Google Drive (15GB) czy OneDrive (15GB)! Dostęp do zasobów odbywa się przez przeglądarkę internetową, a cały serwis jest dostosowany także do obsługi telefonów komórkowych, dzięki czemu każdy może mieć swoje pliki zawsze przy sobie.

Na chwilę obecną zapraszam 10 osób do testów, którym zostaną założone konta. Test będzie polegał po prostu na tym, że osoby testujące będą używały w normalnym trybie swoje konta – generalnie chodzi o to, aby każda z osób się „pobawiła” i w ten sposób sprawdziły, czy wszystko działa jak powinno. Oczywiście wszelkie przechowywane pliki są wyłącznie Waszą własnością i tylko Wy macie do nich dostęp. Jeżeli usługa nie będzie sprawiała problemów, zostanie ona udostępniona wszystkim zainteresowanym uczniom naszego Liceum. Zgłoszenia proszę nadsyłać na cloud@mateja.edu.pl – decyduje kolejność zgłoszeń.

Przemek Malik

Administrator szkolnej sieci komputerowej. Posiada wykształcenie wyższe - inżynier informatyki. W szkole pracuje od 2009 roku. Specjalizuje się w sieciach komputerowych. Zaprojektował i uruchomił szkolną sieć WiFi oraz system monitoringu szkolnego a także zmodernizował robudował sieć LAN w całym budynku szkoły. Wdrożył szkolny serwer mailowy oraz serwer VoIP. Wdrożył szkolny dysk sieciowy Phobos. Nadzoruje pracę szkolnej sieci oraz dba o poprawne jej funkcjonowanie. Wdrożył system edziennika w szkole i jest odpowiedzialny za jego konfigurację, a także pomoc w jego obsłudze. Administruje szkolnymi stronami www. Wdrożył w szkolną platformę edukacyjną.