Język polski – dodaj do ulubionych

y6Y30gAEYBgZZ7Y1D5QGtu1NkAu20_tUjr6b19Jx1SZy8PqdcjQW środę Matejkowicze mieli okazję zmierzyć się z zawiłościami naszego języka w konkursie „Potyczki z polszczyzną”. Spotkanie młodzieży rozpoczęło się od podania kilku informacji na temat Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada na 21 lutego, ale uznaliśmy, że trzeba o poprawności językowej i poszanowaniu języka polskiego stale przypominać. Drużyny klas trzecich, drugich i pierwszych rozstrzygały trudności językowe, poprawiały błędy: jak brzmi forma czasownika „wziąć” w 1. osobie liczby pojedynczej czasu przeszłego? Jaka jest różnica między wyrazami „zaadoptować” a „zaadaptować”? Na którą sylabę przypada akcent w wyrazie „matematyka”? Czy staropolski wyraz „zabieglec” znaczy tyle samo co „uchodźca”? Okazało się, że najlepiej z zagadkami polonistycznymi poradzili sobie uczniowie klas trzecich, drugie miejsce, po dogrywce zdobyli pierwszoklasiści, a trzecie – uczniowie klas drugich.

Rozstrzygnięto także szkolny konkurs ortograficzny „Z ortografią i interpunkcją za pan brat”. I miejsce wywalczyła uczennica klasy 1 a Natalia Koczorowska, II miejsce- Wiktoria Piaskowska z 3a, a III miejsce- Aneta Stachewicz z klasy 3b. Wszystkim śmiałkom, którzy zdecydowali się na udział w naszych konkursach serdecznie gratulujemy. Mamy także nadzieję, że dbałość o język ojczysty stanie się dla Matejkowiczów codziennym rytuałem.

Przemek Malik

Administrator szkolnej sieci komputerowej. Posiada wykształcenie wyższe - inżynier informatyki. W szkole pracuje od 2009 roku. Specjalizuje się w sieciach komputerowych. Zaprojektował i uruchomił szkolną sieć WiFi oraz system monitoringu szkolnego a także zmodernizował robudował sieć LAN w całym budynku szkoły. Wdrożył szkolny serwer mailowy oraz serwer VoIP. Wdrożył szkolny dysk sieciowy Phobos. Nadzoruje pracę szkolnej sieci oraz dba o poprawne jej funkcjonowanie. Wdrożył system edziennika w szkole i jest odpowiedzialny za jego konfigurację, a także pomoc w jego obsłudze. Administruje szkolnymi stronami www. Wdrożył w szkolną platformę edukacyjną.