To był plan B!

Sobota, 23 września miała być dla połączonych sił Koła Przyrodniczego i Historycznego Szkoły Podstawowej nr 1 dniem wycieczki do Przełajki. Pogoda pokrzyżowała jednak plany małych przyrodników i historyków. Deszcz i zimno uniemożliwiły wyjazd, dlatego cała grupa (16 uczniów SP1, 2 licealistów, 2 nauczycieli i jeden z rodziców) udała się, w ciągle padającym deszczu do II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki zrealizować plan B – zajęcia w pracowni biologicznej.

Zajęcia składały się z trzech części. W pierwszej dzieciaki z podstawówki poznały miejsce swojej niedoszłej wycieczki oglądając materiały z wycieczek swoich starszych kolegów – m.in. landscape ze sprzątania cmentarza cholerycznego z ubiegłego roku, film ze spływu Brynicą, liczne zdjęcia obiektów z tej dzielnicy Siemianowic.

W drugiej, najdłuższej części uczestnicy warsztatów zajęli się obserwacjami mikroskopowymi. Tematem przewodnim był świat owadów. Skrzydło motyla, aparat gębowy i noga muchy, głowa komara. Pełni inwencji kółkowicze z SP1 natychmiast wykryli, że smartfony nadają się do robienia doskonałych zdjęć spod mikroskopu! W tej części nad pracującymi z mikroskopami uczniami czuwały licealistki – Natalia i Hania.

Na koniec wszyscy uczestnicy wspólnie rozwiązywali zagadki życia ekosystemów jaskiń. „Atrakcją” drogi powrotnej był ciągle padający deszcz.

A Przełajka? I tak tam, prędzej czy później (po raz kolejny), trafimy!

Adam Balon

Nauczyciel biologii i opiekun szkolnego kółka ekologicznego. Specjalista w zakresie bioróżnorodności przyrody Siemianowic Śląskich.