Dzień Transplantacji po raz dziewiąty!

To już dziewiąty raz, kiedy II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki obchodziło Dzień Transplantacji. Tradycja sięga 2010 roku i niezapomnianej wizyty profesora Mariana Zembali oraz ludzi po przeszczepach serca, płuc i innych organów.

Od lat ten dzień obchodzony był i jest w Matei w dwu aspektach. Pierwszy to oczywiście oddawanie krwi. W punkcie poboru tego „daru życia”, przygotowanym przez ekipę wyjazdową Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, można było spotkać uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, mieszkańców Siemianowic śląskich. Chętni zgłosili swój akces do banku szpiku kostnego i wypełnili oświadczenie woli.

Drugi aspekt to spotkanie z ludźmi, dla których problematyka transplantacji stała się częścią ich ścieżki życiowej. W tym roku Dzień Transplantacji uzyskał jeszcze jedno znaczenie – stał się świętem klasy medyczno – ratowniczej. To pierwsza klasa o tak wyraźnie i jednoznacznie zaznaczonym prozdrowotnym sprofilowaniu w murach Zielonej Szkoły.

Szacownymi gośćmi tegorocznego święta w Matei byli:

Sekretarz Miasta – pan Adam Skowronek,

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach reprezentowali:

Pani Dziekan Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach: dr hab. n. farm. – Elżbieta Grochowska-Niedworok

Pan Kierownik Zakładu Medycyny Ratunkowej Katedry Medycyny Ratunkowej i Neurochirurgii Dziecięcej : dr n. med. Bogusław Bucki

Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich reprezentowały:

Pani Prezes Zarządu Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich Sp. z o.o. – pani Agnieszka Wołowiec

Pani Dyrektor ds. Lecznictwa Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich Sp. z o.o. – dr n. med. Joanna Bon-Bałazińska

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach – pani Alina Ratajczak

Naczelnik Wydziału Edukacji UM Siemianowice Śl. – pani Anna Sobieraj.

Powstanie we wrześniu 2017 r. klasy medyczno – ratowniczej to obustronne korzyści. Szkoła podpisała porozumienia o współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach oraz ze Szpitalem Miejskim w Siemianowicach Śląskich, na mocy których, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki uzyskują kontakt z fachowcami, możliwość udziału w wykładach i warsztatach prowadzonych przez pracowników uczelni i szpitala. SUM i siemianowicki Szpital Miejski mogą od tej pory liczyć na nowych, dobrze przygotowanych studentów, a w przyszłości pracowników.

Charakter tego dnia pięknie podkreślił brawurowy występ pokazowy Mateja Rescue Team. Zespół ratowniczy prowadzony przez mgr Jolantę Kulik  – w składzie opartym na pierwszoklasistach – przedstawił dramatyczną akcję w “Pechowej kawiarni”.

Cóż dodać więcej? Kochane pierwszaki z klasy medyczno – ratowniczej przyglądajcie się, podpatrujcie, zastanawiajcie się… Może takie dni jak dzisiejszy ułatwią wam dokonanie tych najważniejszych życiowych wyborów? Powodzenia!

Adam Balon

Nauczyciel biologii i opiekun szkolnego kółka ekologicznego. Specjalista w zakresie bioróżnorodności przyrody Siemianowic Śląskich.

%d bloggers like this: