Medialni w Teatrze Korez

W poniedziałek klasy 1a i 2a udały się do Teatru Korez tym razem na “Cholonka” (w zeszłym roku mniej więcej o tej porze oglądały “Scenariusz dla trzech aktorów”), wg powieści Janoscha „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”.

To spektakl o ludziach żyjących pomiędzy Polską a Niemcami.  To przedstawienie pełne plebejskiego, śląskiego humoru dla Ślązaków i tych z zewnątrz. To spektakl o rozpaczliwych aspiracjach do życia w lepszych warunkach, to opowieść o  ludziach posiadających zwierzęcy dar dostosowywania się do okoliczności, które niesie los; za wszelką cenę starających się przetrwać, nierzadko kosztem własnej godności. Świat ten wypełniony biedą i cierpieniem, okrutnie doświadczany przez historię (hitleryzm), opisywany jest przez autora z bezlitosną czułością – ludzie i ich podłości, budzą współczucie, a z  tragicznych losów czasem głośno śmieje się widownia.

Warto wiedzieć, że Janosch to popularny na świecie autor i ilustrator  książeczek dla dzieci, w legendarnej już powieści “Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”  opisał krainę zapamiętaną ze swojego dzieciństwa, które przeżył w małej robotniczej osadzie na obrzeżach Zabrza. W pierwszym polskim wydaniu (1975) powieść została ocenzurowana.

Fotografia ze zbiorów strony Teatru Korez.

Justyna Maliszewska-Polgar

Nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze, egzaminator OKE od 2006r., mediator. W Matei pracuje od 2009r. Autorka innowacji pedagogicznej w klasach medialnych, entuzjastka edukacji ;)