Przyszli medycy na wydziale lekarskim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Dzień otwarty na wydziale lekarskim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego był, dla Matejkowiczów z klas ratowniczo – przyrodniczych, okazją do wysłuchania ciekawych wykładów oraz udziału w pokazach w katedrze i zakładzie anatomii. Zarys struktury uczelni przedstawił dziekan wydziału lekarskiego prof. dr hab. n. med. Jan E. Zejda, prof. Tomasz Urbanek ciekawie opowiadał o chirurgii, o pracy w zespole, nie tylko w męskim gronie oraz zaprosił do wybierania tej ciekawej specjalizacji. Prof. Aleksander Sieroń z katedry biologii molekularnej, przybliżył nam min. takie pojęcia jak cytogenetyka, sekwencjonowanie czy mikromacierz. Prof. Tomasz Francuz z katedry biochemii przedstawił nowe sposoby szkoleń studentów, dydaktykę opartą o najnowocześniejsze technologie – wirtualny pacjent, rozszerzona rzeczywistość czy symulacje medyczne. Po wykładach nasi uczniowie uczestniczyli w pokazie narzędzi i sposobów ich wykorzystania w chorobach układu krążenia. Studenci z koła naukowego na preparatach demonstrowali swoje umiejętności min. zabieg angioplastyki wieńcowej (balonikowanie, stentowanie). Największe wrażenie jednak wywarła wizyta w prosektorium,. Mieliśmy unikalną możliwość poznania źródeł pozyskiwania ludzkich szczątków wykorzystywanych do studenckich ćwiczeń, obserwowania pracy patologa. Szpilki, to zaliczenie praktyczne,sprawdzające znajomość preparatów anatomicznych oglądanych na ćwiczeniach, oprowadzający nas student drugiego roku przybliżył nam zasady zdawania sprawdzianu semestralnego i końcowego egzaminu praktycznego. Na podsumowanie tego ciekawego dnia pokazano nam nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Centrum służy do prowadzenia działań w warunkach imitujących rzeczywiste środowisko pracy w zawodach medycznych.

Być może nasi uczniowie już za rok będą korzystać w pełni z zasobów Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego, który w tym roku tak jak Mateja obchodzi swój jubileusz i jest starszy „tylko” o dziesięć lat.

Jolanta Kulik

Nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa, wf oraz ratownictwa. Z tą Panią żaden wypadek nie jest groźny :)