Wyprawa 2b do raju!

To już druga klasowa wyprawa uczniów klasy 2b – tym razem planowaliśmy odkryć uroki Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Kiedy gimnazjaliści łamali sobie głowy rozwiązując zadania egzaminacyjne, my także nie próżnowaliśmy. Licealiści z 2b połączyli przyjemne z pożytecznym. Wycieczkę rozpoczęliśmy zwiedzaniem Jaskini „Raj” i Centrum Neandertalczyka. Znaleźliśmy się w świecie stalaktytów, stalagmitów, stalagnatów i innych form krasowych. Nasz zachwyt nie był udawany – przyroda potrafi zadziwiać swoim pięknem. Następnie wpadliśmy z wizytą do Bartka… – dębu, oczywiście. Ten okazały zabytek przyrody, mimo upływających lat, wciąż ma się całkiem dobrze.

Kiedy dotarliśmy do Świętej Katarzyny, postanowiliśmy przyjrzeć się okazom skał i minerałów w Muzeum. Kwarcyty, agaty, cytryny, krzemienie pasiaste cieszyły nasze oczy niezwykła urodą. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób szlifuje się kamienie, nawet te najbardziej wymagające – diamenty. Po kolacji „spacerek” na Łysicę i dzień można było zaliczyć do udanych. Wprawdzie nie udało nam się spotkać żadnej czarownicy, ale słynne gołoborza były na miejscu.

Drugi dzień przeznaczony był na Święty Krzyż (595 m n.p.m.). Malownicze widoki, które rozciągały się ze wzgórza, uroczy kościół, gdzie przechowywane są relikwie Krzyża Świętego oraz zmumifikowane szczątki słynnego „Jaremy” – Jeremiego Wiśniowieckiego, zwycięzcy spod Beresteczka (miłośnicy sienkiewiczowskiej Trylogii dobrze go znają). Wieczór spędzony przy ognisku i wspólnym śpiewaniu był idealnym zakończeniem dnia. Ostatniego dnia odwiedziliśmy Oblęgorek – dawny dom samego Henryka Sienkiewicza, podarowany mu przez wdzięczny naród, obecnie jego muzeum. Urzekł architekturą i cudownym, zielonym toczeniem. Eksponaty z czasów mistrza pomogły nam poczuć klimat, w jakim pisał swoje dzieła “ku pocieszeniu serc”.

Trzy dni – to dużo czy mało? Dla klasy 2b oznaczały piękną pogodę, cudowne widoki, bliski kontakt z naturą i czas spędzony w gronie przyjaciół. Czego można chcieć więcej?

Agata Budziak

Nauczyciel języka angielskiego. Lubi kawę. Dużo kawy :)

Zmiana rozmiaru czcionki
Zmiana kolorów