Informatyzacja

“Nie można pozwolić sobie na stanie w miejscu.”
Bill Gates

W myśl słów współzałożyciela Microsoftu nasza szkoła stale rozbudowuje swoją bazę informatyczną. Edziennik, sieć WiFi, monitoring, tablice multimedialne, 3 pracownie komputerowe wyposażone w nowoczesne oprogramowanie, projektory, nowoczesne serwery Dell zarządzające siecią to tylko niektóre z przykładów.  Ciągle analizujemy bieżące trendy i śledzimy rozwój nowych rozwiązań aby jak najlepiej dostosować się do potrzeb. Sprawdź, co możemy Ci zaoferować na polu informatyzacji.

WiFi w całej szkole

wifi

Świat i technika idą coraz szybciej do przodu. Obecnie Internet nie jest już dobrem luksusowym, dostępnym dla nielicznych. Upowszechnienie Globalnej Sieci umożliwiło załatwianie wielu spraw praktycznie bez ruszania się z miejsca, a ilość informacji z każdej dziedziny jest ogromna. Ponieważ w Matei zdajemy sobie sprawę, że w obecnych czasach Internet coraz częściej służy nie tylko rozrywce, ale i nauce, w 2009 roku rozpoczęliśmy projekt budowy w budynku szkoły darmowego, bezprzewodowego dostępu do internetu. Obecnie WiFi pokrywa swoim zasięgiem około 95% i na dobrą sprawę nie ma go tylko w schronie przeciwatomowym, który znajduje się pod budynkiem szkoły 🙂

Pracownie informatyczne

W naszej szkole znajdują się trzy pracownie komputerowe, w tym dwie lekcyjne i jedna multimedialna, dofinansowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W sumie jest to 36 stanowisk uczniowskich + 2 stanowiska nauczycielskie. W ramach polityki szkoły dążącej do zapewnienia naszym uczniom nowoczesnych rozwiązań w poprzednich latach rozpoczęto wymianę niektórych stanowisk (docelowo wszystkie stanowiska mają być wymienione) na jednostki nowocześniejsze.

 

Pracownie z tablicami multimedialnymi

Szkoła dysponuje 4 pracowniami z zainstalowanymi na stałe tablicami multimedialnymi o przekątnej ponad 80 cali każda. Dodatkowo w roku 2013/2014 szkoła, stale poszerzając swoją bazę technologiczną, zakupiła przenośną tablicę multimedialną, dzięki której praktycznie w każdej sali lekcyjnej mogą być przeprowadzane zajęcia z jej wykorzystaniem.

Edziennik

Rok szkolny 2011/2012 się skończył a razem z nim pewna epoka – epoka dzienników papierowych w naszej szkole. I chociaż edziennik był w naszej szkole obecny już od kilku lat, od roku szkolnego 2012/2013 w pełni zastępuje tradycyjny dziennik papierowy.
Wprowadzenie edziennika niesie za sobą wyłącznie korzyści: umożliwia wgląd w czasie rzeczywistym w oceny, frekwencję, uwagi, plan lekcji, statystyki i inne. Edziennik to także szybsza informacja o nowych ocenach, np. ze sprawdzianów, na które wielu uczniów niecierpliwie czeka – teraz nie będzie potrzeby czekać na lekcję aby dowiedzieć się o ocenie – natychmiast po jej wprowadzeniu przez nauczyciela do systemu (np. w domu po sprawdzeniu) są one widoczne dla ucznia/rodzica w witrynie rodzica/ucznia.

Nasza szkoła wykorzystuje edziennik firmy Vulcan.

Platforma Edukacyjna

Platforma Edukacyjna jest projektem, który w naszej szkole został wdrożony już parę lat temu. Jest to rozwiązanie oparte na najpopularniejszym i jednym z najbardziej zaawansowanych systemów wspierania nauczania (LMS – Learning Management System) – Moodle. Ponieważ Moodle jest rozwiązaniem w pełni darmowym, rozwijanym na zasadach wolnego i otwartego oprogramowania (GNU) także nasi uczniowie mieli, mają i będą mieć darmowy dostęp do Platformy. Rozwiązanie jakim jest Platforma Edukacyjna umożliwia m.in. udostępnianie wielu różnych rodzajów materiałów (pliki, linki, multimedia), ćwiczeń do samodzielnej nauki a nawet umożliwia przeprowadzanie sprawdzianów (testów) z pomocą komputera – dużą zaletą tutaj jest fakt, że uczeń natychmiastowo po zakończeniu testu wie, jaką ocenę otrzymał.

Co warte nadmienienia, materiały udostępnianie za pośrednictwem naszej Platformy są dostarczane bądź zatwierdzane wyłącznie przez naszych nauczycieli dzięki czemu są idealnie dostosowane do wymagań stawianych uczniom.

Dodatkowo dzięki Platformie uczeń ma pewność, że nawet w przypadku utraty czy zgubienia dostarczonych przez nauczyciela materiałów będzie w stanie je w każdej chwili uzyskać logując się na Platformie (jeżeli nauczyciel zdecyduje, że materiały te mają być dostępne za pośrednictwem Platformy).

Zmiana rozmiaru czcionki
Zmiana kolorów