Wybitni Niepodległej – Antoni Patek

Gdy ktoś pyta nas o wybitnych Polaków, do głowy przychodzi wiele nazwisk – Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid, Fryderyk Chopin…

Jeśli jednak to pytanie ograniczymy do polskich naukowców, najczęstszą (niekiedy też jedyną) odpowiedzią będzie Maria Skłodowska-Curie. Niestety, rzadko mówi się o naszych rodakach, którzy posiadają wielkie osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych, a przecież jest ich wielu! Co więcej, odkrycia niektórych były przełomowe i dzięki nim na świecie doszło do wielkich zmian. Chcemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o nich, więc w serii artykułów pragniemy ich przedstawić. Bohaterem trzeciej części cyklu Wybitni Niepodległej jest genialny zegarmistrz, twórca słynnej marki Patek Philippe – Antoni Patek.

Antoni Patek – urodził się 14 czerwca 1812 roku w Piaskach Luterskich na Lubelszczyźnie, w rodzinie drobnej szlachty. Po śmierci ojca, w wieku siedemnastu lat, wstąpił do wojska Królestwa Polskiego. W powstaniu listopadowym odznaczył się ogromną odwagą, za co awansowany został do stopnia porucznika oraz został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Pod koniec roku 1831 Patek znalazł się we Francji, gdzie pracował jako zecer. Później zamieszkał w Szwajcarii, gdzie rozpoczął karierę zegarmistrzowską. W 1839 roku wraz z Franciszkiem Czapkiem założył w Genewie wytwórnię nowoczesnych, bogato zdobionych i precyzyjnych zegarków. W 1844, w Paryżu, firma Patek Czapek zaprezentowała swoje wyroby na wystawie gdzie zyskały ogromne zainteresowanie. Podczas pobytu w Paryżu poznał Adriana Philippe’a- konstruktora mechanizmu naciągowego do nakręcania zegarków, którego w roku 1845 zatrudnił w swojej firmie. Po odejściu Czapka z firmy, Patek przyjął do spółki Francuza i firma zmieniła nazwę na Patek Philippe. W roku 1851 Patek zyskał sobie przydomek ,,zegarmistrz królów’’, gdyż głównie dla nich tworzył. Przełomowy dla firmy Patek Philippe był rok 1868, w którym wyprodukowano pierwszy zegarek na rękę, na specjalne zamówienie księżnej Kocewicz. Papież Pius IX, jeden z posiadaczy cennego zegarka uhonorował Antoniego Patka tytułem hrabiowskim. Mimo nadanego tytułu, został skromnym człowiekiem i gorącym patriotą. Patek zmarł 1 marca 1877 roku w Genewie.

Warto wspomnieć, że firma w 1929 roku przeszła w ręce braci Sternów i funkcjonuje do dziś. Ceny zegarków Patek Philippe są szokujące i oscylują w granicach 100 do 200 tysięcy, „najtańsze” kosztują około 40 tysięcy, ale są też takie za 600 000, 700 000 czy 800 000zł!

Artykuł przygotowała Karolina Płonka z klasy 1bl

Adam Balon

Nauczyciel biologii i opiekun szkolnego kółka ekologicznego. Specjalista w zakresie bioróżnorodności przyrody Siemianowic Śląskich.