Konkurs recytacji poezji patriotycznej już za nami

Odzyskanie niepodległości przez Polskę było doniosłym wydarzeniem, jednak  spełnienie marzeń o wolności stało się dopiero początkiem trudnej drogi do stabilizacji oraz bezpieczeństwa. Dziś odbył się międzyszkolny konkurs recytacji poezji patriotycznej „Polskie drogi”. Wśród uczestników turnieju oprócz Matejkowiczów znaleźli się uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych. Jury oraz zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać między innymi wiersza J. Ratajczaka „ Przypis do ojczyzny”, K. I. Gałczyńskiego „Sen żołnierza”, J. Lechonia „Iliady” czy Marcina Wolskiego „Niepodległość”.  Krótki program artystyczny zaprezentowali uczniowie klas maturalnych, którzy przypomnieli tragiczne czasy wojny i trudny okres powojenny.

Mottem tegorocznego turnieju są słowa Józefa Piłsudskiego: „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani ma prawo do przyszłości”, a po burzliwych obradach jury (w składzie: Katarzyna Hofman-Wolnarek , Beata Wolna-Kudełko i Katarzyna Jabłońska) przyznano nagrody wręczone przez panią dyrektor Katarzynę Sztyler i polonistki.  Pierwsze miejsce zajęła uczennica II LO – Nicol Solich, II – Patrycja Gamza (SP 3), III – Paweł Nowak (II LO), wyróżnienia przyznano Weronice Namysło i Alicji Kienorow.

Zdjęcia w galerii.

Justyna Maliszewska-Polgar

Nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze, egzaminator OKE od 2006r., mediator. W Matei pracuje od 2009r. Autorka innowacji pedagogicznej w klasach medialnych, entuzjastka edukacji ;)