Wspomnienie Halloween

31 października to data kojarząca się ze świętem Halloween, obchodzonym  w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii…  no ale także coraz częściej w Polsce. Tam, gdzie w grę wchodzą słodycze, dzieci się nie wahają. W środę na lekcjach języka angielskiego uczniowie Matei poznali genezę tego święta, mającego korzenie w kulturze celtyckiej. Dużym zaskoczeniem był dla nich fakt, że aż do XX wieku Halloween na dużą skalę obchodzono jedynie w Irlandii. Z czasem zwyczaj ten opanował też Anglię i dopiero w latach 30. XX wieku dotarł do USA.

Rozwiązując quizy dostępne na platformie Kahoot (do wykonania zadań niezbędny był telefon komórkowy – nie tak często uczniowie mają okazję usłyszeć od nauczyciela „wyjmijcie telefony” zamiast znanego im hasła „wyjmijcie karteczki”). Matejkowicze poznali zwyczaje związane z Halloween, przy okazji poszerzając swój zasób słownictwa  – dowiedzieli się, czym jest np. jack-o’lantern, ‘trick or treat’, cauldron, scarecrow, coffin, turnip . Przysłowiową ‘wisienką na torcie’ były tradycyjne zabawy z jabłkami w roli głównej, czyli bobbing for apples. Niektórzy nawet doszukali się (słusznie, zresztą) w pochodzeniu tego święta powiązań z Mickiewiczowskimi “Dziadami”. Polonistki – możecie być dumne!

Agata Budziak

Nauczyciel języka angielskiego. Lubi kawę. Dużo kawy :)