Polonia restituta, czyli Narodowe Święto Niepodległości w ZS nr 3

Od końca XVIII wieku aż po rok 1918 Polska była pozbawiona suwerennej państwowości, mogła więc istnieć jedynie na sposób symboliczny – jako ojczyzna duchowa. I ten fakt uczcili dzisiaj uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 3 przy ulicy Leśnej 1 w Siemianowicach Śląskich.

Wzruszającą i rozśpiewaną akademię związaną z radosnym wydarzeniem 11 listopada 2018 przygotowała klasa 3a gimnazjum.  Polska przez wiele lat trwała w marzeniach Polaków o odrodzeniu, czego najlepszym wyrazem stały się pierwsze słowa „Pieśni legionów polskich we Włoszech” Józefa Wybickiego: „Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy”, a całą historię Polski związaną z rozbiorami, próbami odzyskania niepodległości i trudnym czasem wojen w pomysłowy sposób przedstawili gimnazjaliści. Uczniowie przypomnieli wszystkim, że 11 listopada był nie tylko końcem pierwszej wojny światowej i kresem rozbiorowego układu politycznego, ale także pierwszym dniem realizacji polskich marzeń o niepodległości. Ponadto społeczność szkoły włączyła się w akcję „Rekord dla Niepodległej”, więc w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wspólnie zaśpiewała cztery strofy hymnu państwowego.

Pamiętajmy, by nadchodzące dni, były nie tylko dniami wolnymi, ale także chwilą do zadumy nad losem Polaków i okazją do wspólnego radosnego świętowania.

Więcej zdjęć w galerii.

Zmiana rozmiaru czcionki
Zmiana kolorów