Dzień Transplantacji

Początek roku to czas, kiedy w Polsce obchodzony jest Dzień Transplantacji – pamiątka po pierwszym udanym polskim przeszczepie nerki. Wydarzenie to miało miejsce 51 lat temu. Od ośmiu lat święto to jest obchodzone także w Zespole Szkół nr 3. Tego dnia w Matei i Korfantym dzieje się wiele rzeczy. Jak co roku gości w szkole ekipa wyjazdowa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Między innymi dzięki utworzonej na FB specjalnej stronie promującej wydarzenie, poza społecznością ZS3 o możliwości oddania krwi w Zielonej Szkole dowiedzieli się Siemianowiczanie zainteresowani tematem. 2 lutego z tego przywileju skorzystało 14 osób! Na ten wynik, w prawie równych częściach, złożyli się uczniowie obu licealnych klas trzecich, nauczyciele Matei i Korfantego, absolwenci i mieszkańcy Siemianowic  To naprawdę spore przeżycie zostać Honorowym Dawcą Krwi będąc jeszcze uczniem!

W temacie transplantacji najważniejsze jest działanie – oddanie krwi czy wyrażenie zgody na pobranie narządów po śmierci. Ale bez teorii wielu nie będzie chciało tego działania podjąć. Dzięki prelekcji dr Henryka Bursiga, szefa Banku Tkanek przy RCKiK, zakres wiedzy o przeszczepach i świadomość uczestniczących w Dniu Transplantacji na pewno się powiększyły.

Ostatnim akcentem tego pełnego emocji dnia było podsumowanie szkolnego usypywania Góry Grosza. W zebraniu 45 kilogramów (!) monet największy udział miały klasy: IIb (1 miejsce), IB i IIIB (2 miejsce) oraz IA (3 miejsce).

Adam Balon

Nauczyciel biologii i opiekun szkolnego kółka ekologicznego. Specjalista w zakresie bioróżnorodności przyrody Siemianowic Śląskich.

Zmiana rozmiaru czcionki
Zmiana kolorów