Szekspir, kostiumy i kreatywność, czyli 1a w akcji

Po raz trzeci w tym roku szkolnym klasa 1a wybrała się do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Tym razem na poziomie -4 medialni zamienili się w projektantów kostiumów teatralnych. W nowoczesnej formie, w pomysłowy sposób uczniowie przedstawili swoje propozycje (niektóre naprawdę awangardowe), a przy okazji przypomnieli konwencje teatralne od antyku do teatru elżbietańskiego. Warto nadmienić, że w muzeum od września instalacja Reflection przygotowana została specjalnie  w nawiązaniu do fragmentu Hamleta Szekspira. Lustrzane refleksy instalacji pomyślane są jako negatywowe odbicie fragmentów rzeczywistości „wykrojonych” z tła i zagarniających wizerunek widza, który w ten sposób staje się nieodłącznym elementem dzieła.
“Zastosuj akcję do słów, a słowa do akcji, mając przede
wszystkim to na względzie, abyś nie przekroczył granic
natury; wszystko bowiem, co przesadzone, przeciwne jest
intencjom teatru, którego przeznaczeniem, jak dawniej
tak i teraz, było i jest służyć niejako za zwierciadło naturze,
pokazywać cnocie własne jej rysy, złości żywy jej
obraz, a światu i duchowi wieku postać ich i piętno”.

Justyna Maliszewska-Polgar

Nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze, egzaminator OKE od 2006r., mediator. W Matei pracuje od 2009r. Autorka innowacji pedagogicznej w klasach medialnych, entuzjastka edukacji ;)