Mateja dziękuje za spływ!

Spływy kajakowe (i nie tylko kajakowe) to jedna z tradycji ekologów z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Matejki. Brynicą – pierwszy raz – czwórka śmiałków spłynęła już 16 lat temu, w maju 2001 roku. Ten pierwszy spływ zorganizowano z użyciem pontonów. Dwa następne – w 2010 i 2013 – odbyły się z wykorzystaniem tratw wykonanych ze zużytych butelek PET. Koło ekologiczne II LO brało udział w wielu podobnych przedsięwzięciach w czasie swoich wypraw do parków narodowych. Tak było na Dunajcu, na Biebrzy, Narwi, Wigrach.

Czwarty matejkowski spływ Brynicą odbył się dzięki uprzejmości Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie – głównego organizatora imprezy. Czwórka zapaleńców z II LO znalazła się w grupie kilkudziesięciu osób, które 2 września wzięły udział w tej imprezie. Wodniacka akcja została przygotowana przez organizatorów bezbłędnie. Było wszystko: oznaczone miejsce zbiórki, dowóz na miejsce spływu, ściśle wyznaczona trasa z bezpiecznym miejscem startu i tymczasową przystanią końcową. Nad wszystkim czuwał komandor spływu. Uczestnicy zostali przeszkoleni i zaopatrzeni w kapoki.

Prawdziwą niespodzianką było zakończenie spływu. Na wodniaków czekała dogodna przystań, a w opuszczaniu kajaków pomagali panowie w woderach, którzy stojąc po pas w wodzie ubezpieczali wysiadających na brzeg. Każdy z kajakarzy wchodząc na brzeg dźwiękiem żeglarskiego dzwonu oznajmiał ukończenie spływu. W polowej wiosce kajakowej (z zadaszeniem, ławkami, stołami) na uczestników czekał ciepły posiłek – pieczone kiełbaski i żurek. Były też ciastka, napoje i prawdziwa atrakcja – pokaz technik survivalowych.

Wśród osób zaangażowanych w sprawnym przeprowadzeniu spływu można było dostrzec pana Artura Kledzika czuwającego nad całością i pana Wiesława Żądło, który zabezpieczał też dwa ostatnie spływy Matei. Obaj panowie od lat współpracują z II Liceum i wspomagają je w działalności ekologicznej.

Jeśli dodać, że całość była bezpłatna trzeba powiedzieć jedno

DZIĘKUJEMY I GRATULUJEMY ORGANIZACJI!

Adam Balon

Nauczyciel biologii i opiekun szkolnego kółka ekologicznego. Specjalista w zakresie bioróżnorodności przyrody Siemianowic Śląskich.

%d bloggers like this: