Przełajka po raz trzeci, cmentarz morowy raz dziesiąty!

Najpierw krótkie rozszyfrowanie tytułu – Przełajka po raz trzeci w tym roku szkolnym była celem wyjazdu Koła Ekologicznego, a cmentarz koło sprząta od 2008 r., a więc dziesiąty już rok.

To miał być zwykły wyjazd na cmentarz, o który Mateja dba od wielu lat. Tak po prostu „do roboty”. Traf chciał, że zajęcia nabrały charakteru historyczno – przyrodniczo – roboczego. Historycznego – bo zobaczyliśmy najstarszy siemianowicki krzyż przydrożny z 1738 roku, kościół miejscowej parafii, kapliczkę św. Izydora, ostanie zabudowania „starej” Przełajki no i sam cmentarz ofiar cholery. Przyrodniczego – gdyż na nasze przywitanie wyszły wszelkie ciekawe stworzonka: krzyżak dwubarwny, liczne szarańczaki – koniki polne, gąsienica szczotecznicy szarawki. Były też dziwne grzyby i przełajskie pola. A roboczy bo to były dwie intensywne godziny cięcia, koszenia, wyrywania i porządkowania tego najmniejszego siemianowickiego cmentarza. Dziesiątka zuchwałych z Matei i Korfantego spędziła to sobotnie przedpołudnie pożytecznie i przy pięknej pogodzie. Normalnie, dwa w jednym!

Adam Balon

Nauczyciel biologii i opiekun szkolnego kółka ekologicznego. Specjalista w zakresie bioróżnorodności przyrody Siemianowic Śląskich.

Zmiana rozmiaru czcionki
Zmiana kolorów