Cicha noc, święta noc…

Piątkowy poranek spędziliśmy wspólnie na roratach. To niezwykłe i oryginale wydarzenie w murach Matei zgromadziło wszystkich, dla których Boże Narodzenie to nie tylko prezenty i świecidełka na choince. Roraty to  pierwsza msza o wschodzie słońca w okresie adwentu. Jest to msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie, a nazwa pochodzi od jej introitu, który zaczyna się od słów: „rorate caeli desuper” („spuśćcie rosę niebiosa”).

Matejkowicze tradycyjnie przeżyli ten szkolny, ale rodzinny przecież czas, dzieląc się też opłatkiem i śpiewając kolędy o Dzieciątku z Betlejem. Jak zawsze w Matei, pierwsze klasy przygotowały również Jasełka. Tym razem tematem przewodnim stała się dwusetna rocznica powstania przepięknej pieśni „Cicha noc”. Ta jedna z najbardziej znanych kolęd na świecie utworzona została około 1816r. Autorem słów „Stille Nacht” był Joseph Mohr, melodię dwa lata później ułożył Franz Xaver Gruber. Słowa jednej z wersji w języku polskim ułożył ok. 1930 roku Piotr Maszyński. Uczniowie medialnej 1a przypomnieli o refleksyjnej naturze świąt Bożego Narodzenia i tym, co w życiu jest najważniejsze. Pośpiech i brak zrozumienia to wszystko towarzyszy gorączkowym przygotowaniom do tej nocy, która ma przecież być cicha i święta. Takich właśnie świąt życzyła szkolnej społeczności pani dyrektor, Katarzyna Sztyler. Najbliższe kilka dni każdy może więc z czystym sumieniem przeznaczyć na relaks i czas dla siebie. Wszystkiego dobrego i pomyślności w 2019 roku!

Justyna Maliszewska-Polgar

Nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze, egzaminator OKE od 2006r., mediator. W Matei pracuje od 2009r. Autorka innowacji pedagogicznej w klasach medialnych, entuzjastka edukacji ;)