Śląski dialekt w Warszawie, czyli film Mikołaja był najlepszy!

Niezmiernie miło poinformować mi, że Mikołaj z klasy 2a zajął I miejsce w ogólnopolskim konkursie filmowym “Zabytkomania 2017” (w kategorii uczestnik-amator). Uroczysta gala finałowa odbyła się w piątkowy wieczór w Warszawie w legendarnym kinie Iluzjon na Mokotowie.

Konkurs zorganizował Narodowy Instytut Dziedzictwa przy współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Jury w składzie: Wojciech Saramonowicz (scenarzysta, reżyser, absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy), Marta Pajek (reżyser filmów animowanych, laureatka Srebrnego Lajkonika – nagrody dla najlepszego filmu animowanego Krakowskiego Festiwalu Filmowego), Katarzyna Szczuka-Niezabitowska (dziennikarka TVP Kultura, reporter i wydawca, edukatorka zaangażowana w projekt warsztatów filmowych Studia Filmoteki Szkolnej), Beata Kot – Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Kinga Gałuszka – przedstawiciel PISF, Beata Bauer – kierownik Działu Kształcenia i Wydawnictw Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Wioletta Łabuda-Iwaniak – rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa zadecydowało, że film Mikołaja stanowi ważny głos młodego pokolenia w dyskusji nad dialektem śląskim. Galę uświetniła projekcja filmu “Twój Vincent” i uroczysta kolacja dla laureatów.

“Zabytkomania” to konkurs skierowany do pasjonatów sztuki filmowej oraz historii, którzy przez swoje prace chcą pokazywać i popularyzować dorobek materialny oraz duchowy poprzednich pokoleń. Celem konkursu, oprócz rozwijania pasji filmowej wśród młodych ludzi, jest upowszechnianie wiedzy o zabytkach oraz nawiązanie więzi społecznej z lokalnym dziedzictwem.

Warto dodać, że Mikołaj w listopadzie wziął udział w akcji „Nakaz kręcenia” w Muzeum Śląskim i jego nagranie wejdzie w skład spotu reklamowego, który zobaczyć będzie można w telewizji.

Cała społeczność Matei gratuluje talentu i zapału. Tak trzymaj! Jeszcze o Tobie usłyszymy!

Justyna Maliszewska-Polgar

Nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze, egzaminator OKE od 2006r., mediator. W Matei pracuje od 2009r. Autorka innowacji pedagogicznej w klasach medialnych, entuzjastka edukacji ;)

%d bloggers like this: