„Ku przestrodze…”

Celem dzisiejszej wyprawy 2b był Areszt Śledczy w Katowicach. Pomysł zrodził się w wyniku naszych rozmów o odpowiedzialności za własne zachowania, o dorosłości i konsekwencjach naszych działań. Zajęcia w areszcie miały charakter prewencyjny.

Już przy wejściu poczuliśmy niepewność, kiedy musieliśmy zostawić w depozycie swoje rzeczy: telefony, torby, klucze… (w areszcie nie wolno było robić zdjęć). Uśmiechy powoli znikały z naszych twarzy, gdy sprawdzano nas wykrywaczem metalu, czy nie wnosimy niedozwolonych przedmiotów. Zamykane automatycznie drzwi przypominały kadry z filmów o więźniach. Idąc wąskimi korytarzami Aresztu Śledczego, łapaliśmy ukradkiem baczne spojrzenia osadzonych, wykonujących zlecone prace. Duże wrażenie zrobił widok małego „spacerniaka”, a tam ludzi przemierzających szybkim krokiem tę naprawdę znikomą przestrzeń. Mogliśmy wejść do niewielkich cel, żeby zobaczyć, w jakich warunkach przebywają więźniowie- dodajmy, są to surowe warunki. To wszystko uzmysłowiło nam, czym dla człowieka jest wolność i że trzeba o nią samemu zadbać.

Żeby otrząsnąć się odrobinę z tych dojmujących przeżyć, poszliśmy do galerii sztuki BWA w Katowicach. Wystawę prac stanowiły fotografie Filipa Dujardina. Fotografie przedstawiały dziwne, ale też inspirujące do przemyśleń fotomontaże obiektów architektonicznych. To pozwoliło nam złapać oddech po wizycie w więzieniu. Mieliśmy też czas, aby „przegadać” nasze emocje…

Zmiana rozmiaru czcionki
Zmiana kolorów