Okiem przyrodnika – jemioła

Rodzaj rośliny z rodziny jemiołowatych. Znamy ok. 70 gatunków jemioły, z czego większość w tropikalnej i subtropikalnej Afryce. Jemioła jest rośliną półpasożytniczą (czerpie wodę z solami mineralnymi przy pomocy ssawek ale fotosyntezę przeprowadza sama) rosnącą na drzewach. Jemioła wytwarza jagody zawierające od jednego do kilku nasion, które po zjedzeniu przez ptaki zostają przeniesione na inne drzewa, na których zostaje zasiana kolejna roślina. Niektóre gatunki jemioły mają działanie lecznicze. przykład wyciąg z jej pędów i liści można stosować w leczeniu choroby nadciśnieniowej, wzmacnia również działanie gruczołów wydzielania wewnętrznego, poprawia obieg krwi, reguluje przemianę materii, wspomaga pracę trzustki i działa wzmacniająco. Jemioły możemy obserwować na drzewach wokół naszej szkoły – szczególnie od strony Lasku Bytkowskiego.

Michał Janus IIBG

Powyższa praca to drugi artykuł w konkursie „Okiem Przyrodnika”.

Adam Balon

Nauczyciel biologii i opiekun szkolnego kółka ekologicznego. Specjalista w zakresie bioróżnorodności przyrody Siemianowic Śląskich.

%d bloggers like this: