10 Dzień Transplantacji

W czwartek 24 stycznia uczniowie naszej szkoły po raz 10 (!) obchodzili Dzień Transplantacji. W tym roku szacownymi gośćmi święta były panie: Aleksandra Dyląg z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, prezes zarządu Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich Agnieszka Wołowiec oraz dr Joanna Bon-Bałazińska, dyrektor do spraw lecznictwa. Pani Aleksandra Dyląg, kierownik Działu Organizacji i Marketingu RCKiK przedstawiła aktualną problematykę dotyczącą transplantologii w naszym regionie. Pani doktor Joanna Bon-Bałazińska skupiła się w swoim wystąpieniu na przedstawieniu funkcjonowania siemianowickiego szpitala. Szczególną uwagę zwróciła na ogromne zapotrzebowanie na pracowników zawodów medycznych. Referatom obu pań przysłuchiwała się cała społeczność szkoły, jednak najbardziej zainteresowani byli uczniowie klas medyczno-ratowniczo-przyrodniczych. Klasy te od 2 lat korzystając z przychylności i gościnności siemianowickiej lecznicy, uczestniczą w specjalistycznych zajęciach na terenie szpitala.

Zgromadzonych poruszył brawurowy występ szkolnej drużyny ratowniczej Mateja Rescue Team przygotowanej przez mgr Jolantę Kulik.

Przypominamy, że kilka dni wcześniej grupa 10 Matejkowiczów oddawała krew w siedzibie katowickiego RCKiK. To już stały element szkolnych obchodów Dnia Transplantacji. Kolejne działania klas medyczno-ratowniczo-przyrodniczych niebawem.

Adam Balon

Nauczyciel biologii i opiekun szkolnego kółka ekologicznego. Specjalista w zakresie bioróżnorodności przyrody Siemianowic Śląskich.