Arrivederci Roma

Tak, to prawda. W piątek dobiegło końca drugie spotkanie uczniowskie projektu Erasmus + CHANCE realizowanego w Matei.

Trzeba jednak przyznać, że ostatni dzień, tak jak poprzednie również obfitował w ciekawe wydarzenia. Rozpoczął się informacją o strajku kolei rzymskich  (co jednak okazało się być nieprawdą), potem zwiedzaliśmy Muzea Watykańskie i bazylikę św. Piotra, czyli przenieśliśmy się do Watykanu – kolejne państwo na naszej liście. Zbiory watykańskie są tak imponujące, że czasu wystarczyło jedynie na największe skarby, jak m. in. rzeźby Grupa Laokona i Apollo Belwederski, przepiękny Dziedziniec Pinii, Kaplica Sykstyńska z dziełem Michała Anioła, zbiory arrasów i unikatowych starożytnych map, a także dzieło naszego patrona mistrza Jana Matejki – imponujący obraz Sobieski pod Wiedniem, największy jaki jest w zbiorach Watykanu. Po Muzeach Watykańskich przenieśliśmy się do Bazyliki św. Piotra (Pieta Michała Anioła, Konfesja św. Piotra z baldachimem Berniniego, grób apostoła Piotra i jego słynny posąg). Był również czas na chwilę zadumy przed grobem św. Jana Pawła II.

Po wyjściu z bazyliki trafiliśmy prosto na zmianę warty gwardii szwajcarskiej przy bramie do Watykanu. Następnie była chwila przerwy na pakowanie i ostatnie zakupy. Wieczorem nasi gospodarze przygotowali taneczne spotkanie pożegnalne. Warto jeszcze nadmienić, że rodzice włoscy zadbali o pyszne i różnorodne potrawy i napoje. Podczas spotkania ogłoszono też wyniki konkursu na najciekawszą fotografię ukazującą jednocześnie Rzym historyczny i współczesny. Zwycięzcą został …oczywiście Mikołaj. Gratulujemy świetnego zdjęcia.

Następnego dnia pełni wrażeń i po serdecznym pożegnaniu (pojawiły się łzy, a jakże!) odlecieliśmy do Polski. To był naprawdę ekscytujący tydzień.

Anna Wróbel

Nauczyciel języka niemieckiego.

Skip to content