Oksford na grubie

W Komorze K8, 320 m po ziemią Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu zespół uczniów Matei uczestniczył w warsztatach poprzedzających IV Śląski Turniej Debat Oksfordzkich. Wraz z piętnastoma śląskimi drużynami przygotowywali się do debaty nt. „Górnik – na Śląsku to więcej niż zawód”. Dlatego właśnie prowadzący warsztaty Andrzej Sznajder z katowickiego IPN wybrał kopalnię na miejsce spotkania. Celem Turnieju jest poszerzenie historycznej  wiedzy uczniów  o regionie oraz zainteresowanie współczesnymi problemami Górnego Śląska. Jednocześnie główni organizatorzy, czyli Bractwo Oświatowe Związku Górnośląskiego oraz II LO w Zabrzu stawiają sobie za cel aktywizację młodzieży w sferze publicznej. W zeszłym roku Mateja gościła u siebie na debacie szkoły z Katowic i Bytomia, a nasi uczniowie walczyli w Tychach. Ta rywalizacja wspaniale rozwija umiejętność samodzielnego myślenia, szanowania poglądów przeciwników oraz logicznego formułowania poglądów.

Kamil Paździor

Nauczyciel historii i wos, który jest całkiem na bieżąco :)