Kreatywna edukacja Matejkowiczów

Za nami XV edycja Ogólnopolskiego Programu “Dzień Przedsiębiorczości” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Młodzież biorąca udział w projekcie przez kilka dni uczestniczyła w praktykach zawodowych w wybranych przez siebie miejscach. Poznawała specyfikę wybranego zawodu, zdobywała wiedzę na temat kwalifikacji i predyspozycji niezbędnych do wykonywania danej profesji. Dowiadywała się jaki jest związek między wykształceniem a karierą zawodową. Uczniowie mieli możliwość przekonania się o znaczeniu relacji interpersonalnych i komunikacyjnych dla dobrego funkcjonowania w miejscu pracy.
Dzień Przedsiębiorczości inspiruje młodzież do refleksji nad swoją przyszłością zawodową i umożliwia pierwsze kontakty ze światem pracy. Matejkowicze jak co roku znaleźli dla siebie ciekawe, inspirujące miejsca pracy. W tym roku dominowała: weterynaria, farmacja, pediatria, rehabilitacja, kosmetologia, fitness. Nie brakowało również doradców klienta, pracowników obsługi lotniska, nauczycieli przedszkola oraz specjalistów odnowy biologicznej.  A co o projekcie mówią sami uczniowie:

Podczas Dnia Przedsiębiorczości swoje praktyki odbyliśmy w Szpitalu Miejskim w Chorzowie na oddziale ratunkowym. Nie mieliśmy ani chwili wolnego czasu. Do tej pory mieliśmy wiedzę, ale teraz przybrała ona wyraz praktyki. Nie wiedzieliśmy, że będąc w liceum będziemy mieli możliwość uczestniczenia w praktykach, w wybranym przez siebie zawodzie. To był dobrze wykorzystany czas.

Sebastian i Martyna 1b

Podczas Dni Przedsiębiorczości byłam w przedszkolu. Dowiedziałam się jakie kompetencje trzeba posiadać, aby móc wykonywać zawód nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Cierpliwość, zrozumienie oraz empatia to podstawowe cechy w tym zawodzie. Był to dobrze zainwestowany czas, od dzieci również można się wiele nauczyć.

Patrycja 1b

Beata Zaręba

Nauczyciel wf i podstaw przedsiębiorczości. Opiekunka szkolnego wolontariatu. Koordynator szkolnego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wulkan pomysłów i energii :)