Zaćmienie Księżyca w dniu 27 lipca

Zaćmienie Księżyca w dniu 27 lipca 2018r. było bardzo szeroko komentowane w mediach. W Siemianowicach całe zjawisko, szczególnie w wyżej położonych dzielnicach, lub w miejscach z dobrą widocznością w kierunku południowo-wschodnim było doskonale widoczne. Poniższy film, złożony z ponad 1200 zdjęć wykonanych ze statywu, w czasie blisko 3 godzin, z kilkusekundowym interwałem, pozwala prześledzić przebieg większej części zaćmienia. Na części ujęć, z szerszym planem, poniżej Księżyca widoczny jest czerwony Mars, również przemieszczający się po nieboskłonie. Zdjęcia były wykonywane z jednego z bloków osiedla Węzłowiec. Charakterystyczne czerwone oświetlenie to tzw. Wieża Telewizyjna. Warto zwrócić uwagę na pojawiający się w 33-34 sekundzie emisji samolot przelatujący poniżej Księżyca. Całość materiału, nie została poddana żadnej, upiększającej obróbce – stąd widoczne czasami drgania lub straty ostrości kadru.

Serdeczne podziękowania dla pana Przemka za błyskawiczne rozwiązanie wszelkich technicznych problemów i stworzenie poniższego materiału w 3 ruchach!

Adam Balon

Nauczyciel biologii i opiekun szkolnego kółka ekologicznego. Specjalista w zakresie bioróżnorodności przyrody Siemianowic Śląskich.

Zmiana rozmiaru czcionki
Zmiana kolorów