Statystyczny „bio-wyjazd” Matejkowiczów

6 czerwca grupa uczestników projektu unijnego „Lepszy start w przyszłość” wzięła udział w zajęciach z biostatystyki, zorganizowanych w Zabrzu-Rokitnicy przez partnera projektu, Śląski Uniwersytet Medyczny.

W trakcie warsztatów uczniowie poznali zasady analizy statystycznej danych związanych ze zdrowiem publicznym oraz podstawy tworzenia różnego rodzaju wykresów i tabeli. Podczas części praktycznej z wykorzystaniem komputerów Matejkowicze zyskali uznanie pani profesor, która była pod wrażeniem ich umiejętności informatycznych.

Po zakończeniu zajęć, korzystając z okazji, że w tym samym czasie odbywały się dni otwarte uczelni, młodzież odwiedziła stoiska prezentujące poszczególne kierunki studiów, biorąc udział w quizach i  ciekawych doświadczeniach. Paweł sprawdzał, czy nadaje się na menadżera zdrowia, zaś Monika za pomocą roztworu wody i sody oczyszczonej usuwała pestycydy z owoców. Oboje zasłużyli na nagrody 🙂

Były jeszcze rady dietetyka w oparciu o indeks masy ciała BMI, testowanie nowych smaków kuchni molekularnej (niezapomniany smak lodów marchewkowych z dodatkiem bazylii:) i chwila refleksji na widok „zawartości cukru w cukrze”, a tak na poważnie ogromnych ilości cukru w popularnych napojach i  przekąskach.

Warsztaty w Zabrzu kończą pierwszy rok realizacji projektu. Dzięki atrakcyjnej ofercie zajęć jego uczestnicy mieli okazję utrwalić i poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie przedmiotów ścisłych, języków obcych oraz szeroko pojętej edukacji prozdrowotnej.

Zmiana rozmiaru czcionki
Zmiana kolorów