Oksfordzka debata o górnikach

W czwartek mieliśmy przyjemność gościć dwie drużyny biorące udział w IV Śląskim Turnieju Debat Oksfordzkich. Turniej ten organizowany jest od lat przez Bractwo Oświatowe Związku Górnośląskiego, a od niedawna również przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W tym roku tematem debaty była teza: „Górnik – na Śląsku to więcej niż zawód”. W Matejkowskiej auli zmierzyły się drużyny z ZSO im. M. Kopernika w Katowicach oraz I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu. Uczniowie z Katowic podkreślali historyczne tradycje górnictwa na Śląsku, a także wyjątkowość pracy i egzystencji górnika. Debatę podsumował emerytowany górnik, członek Jury, Jerzy Czogała oraz Andrzej Sznajder z IPN. A my zmierzymy się ze swoimi przeciwnikami w najbliższy wtorek w Chorzowie. Teza drugiego etapu będzie brzmiała: „Ślązacy w Wehrmachcie to nie zdrajcy Polski”.

Przeprowadzono również szkolną debatę nad kodeksem korzystania z technologii informacyjnych. Odbyła się ona w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Szkoła z klasą 2.0”. Projekt ten jest jednym z kilku realizowanych w tym roku w naszej szkole, bo Mateja pamięta, że „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Kamil Paździor

Nauczyciel historii i wos, który jest całkiem na bieżąco :)