W Grecji było gorąco …

W ostatnim tygodniu listopada nasi uczniowie uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu w ramach programu Erasmus+. Wizyta w Atenach była już kolejnym etapem projektu, po zeszłoroczych spotkaniach w Siemianowicach, Rzymie i Madrycie. Na aktorskich i językowych warsztatach Kasia i Szczepan przygotowywali się do debaty oksfordzkiej. Natomiast Amelia i Edyta przedstawiły prezentację dotyczącą wkładu mniejszości w rozwój kulturowy naszego regionu. Nasi przyjaciele z Grecji, Włoch, Hiszpanii, Chorwacji i Węgier mogli też zapoznać się z historią i współczesnością Siemianowic Śląskich, a także walorami polskich miejsc docenionych przez UNESCO (Wieliczka i Kraków). Matejkowicze oraz ich opiekunowie (mgr Dorota Kopacz i dr Kamil Paździor) mieli też okazję uczestniczyć w lekcjach w ateńskiej szkole. Nasi nauczyciele wyprodukowali sobie na lekcji chemii słynne greckie, oliwkowe mydełka. Popołudniami zwiedzaliśmy okolicę. Bizantyjskie kościoły, stadion olimpijski i oczywiście weszliśmy na Akropol. Liczący ponad 2,5 tysiąca lat Partenon widzieliśmy w świetle zachodzącego słońca. W słynnej dzielnicy Plaka mogliśmy zakupić drobne pamiątki. Natomiast obrazy warte miliony podziwialiśmy we właśnie otwartej galerii sztuki. Picasso, Gaugin, Monet, van Gogh, Kandyński, Pollock czy Rodin, od wielkich nazwisk aż kręciło się w głowie. Cały dzień poświęciliśmy Delfom. To tu Pytia przepowiadała w świątyni Apollina przyszłość królom, cesarzom i faraonom. Nam przepowiedziała, że kolejne spotkania w ramach Erasmusa odbędą się na Węgrzech i w Chorwacji.
Zachęcamy wszystkich do udziału w międzynarodowych projektach Matei. Tego co najciekawsze i najpiękniejsze nie da się przecież opisać słowami. Zdjęcia znajdziecie na naszym FB oraz w galerii.

Kamil Paździor

Nauczyciel historii i wos, który jest całkiem na bieżąco :)