Młodzieżowe słowo roku 2019 już wybrane!

Kapituła plebiscytu zorganizowanego przez PWN wybrała Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Na podstawie liczby oddanych głosów zadecydowano, że słowem roku 2019 będzie rzeczownik “alternatywka”, który jest definiowany jako „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”.

Według słownika miejskiego slangu Miejski.pl “alternatywka” to: “typ ludzi (najczęściej osoba płci żeńskiej), która charakteryzuje się zarówno słuchaniem muzyki (alternatywnej), jak i ubieraniem się alternatywnie (od tego cały człon słowa). Jest kojarzone ze słuchaniem takich wykonawców jak Lil Peep lub Billie Eilish. Alternatywkę często poznamy w tłumie przez takie rzeczy jak np: łańcuch na spodniach, rajstopy typu kabaretki, bluza marki Trasher, kolorowe włosy, kreski na oku oraz piercing i tatuaże. Często uważa się za osobę dojrzałą, zauważalny jest u niej stan depresyjny (smutna, skryta), rozmyślanie nad sensem życia, a raczej jego brakiem (według niej),  w jej słowach często występuje ironia i cynizm, uwielbia czarny humor”.

Drugie miejsce zajęło słowo “jesieniara” –  “miłośniczka jesieni”, trzecie – rzeczownik “eluwina” – powitanie, efekt przekształcenia słowa halo(elo).

Justyna Maliszewska-Polgar

Nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze, egzaminator OKE od 2006r., mediator. W Matei pracuje od 2009r. Autorka innowacji pedagogicznej w klasach medialnych, entuzjastka edukacji ;)

Skip to content