Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W piątek  odbyła się II Matejkowska Konferencja Naukowa z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Klasy trzecie, drugie i pierwsze medialne przygotowały referaty związane z językiem polskim, które zostały przedstawione na forum liceum. Tematy zostały wybrane wśród tych, które obowiązują do egzaminu ustnego z języka polskiego. Jak mówić, przemawiać, rozmawiać? To nie takie proste, ale retoryka od kilku lat wraca do łask. Dla referujących była to doskonała okazja, by oprócz swoich wiadomości, pokazać umiejętność przemawiania, autoprezentacji i radzenia sobie ze stresem i poradzili sobie z tym zadaniem doskonale!

Ważną częścią spotkania było podsumowanie Tygodnia Języka Polskiego zorganizowanego w II LO, któremu towarzyszyły konkursy oraz turnieje z zakresu kultury języka . Niektórzy polowali “na byki”, inni “liczyli się ze słowami”, a także pisali arcytrudne dyktanda. W ortograficznych zmaganiach najlepsza okazała się ucz. kl. 1c – Marta Stosur, II miejsce zajął – Bartek  z 1a, III  – Kinga  z 3b, a wyróżnienie powędrowało do Zuzi z 2b. W turnieju wiedzy o poprawności językowej najlepsza okazała się 2a, potem kolejno – 3b i 1c. Gratulujemy!

W międzyszkolnym konkursie poetycko-plastycznym “Polowanie na byki” najwięcej laurów zdobyła Szkoła Podstawowa nr 1 z Siemianowic Śl, a jury doceniło również prace literackie i plastyczne Matejkowiczów  – 1cl zdobyła aż dwie nagrody! Kolorowe prace oraz wiersze podziwiać można na szkolnym korytarzu, a to spotkanie stało się doskonałą okazją do rozwijania kompetencji kluczowych – skutecznego i poprawnego porozumiewania się w języku ojczystym oraz świadomości i ekspresji kulturalnej.

Zdjęcia w galerii i na FB oraz Instagramie.

Justyna Maliszewska-Polgar

Nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze, egzaminator OKE od 2006r., mediator. W Matei pracuje od 2009r. Autorka innowacji pedagogicznej w klasach medialnych, entuzjastka edukacji ;)