1 września – rocznica wybuchu II Wojny Światowej

1 września 1939 roku o godzinie 4.45 niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańsk, rozporządzeniem prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego wprowadzony więc został na terenie całej Polski stan wojenny, a przecież tak niedawno nasz kraj odzyskał niepodległość.

Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich. Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa. (Odezwa Prezydenta RP z 1.09.1939r.)

Delegacja klasy 3a  godnie reprezentowała całą społeczność naszej szkoły w czasie uroczystości miejskich ku czci obrońców kopalni „Michał” (tablica z nazwiskami osób poległych podczas obrony kopalni “Michał” znajduje się przy ulicy E. Orzeszkowej, a  dywersyjny atak miał miejsce w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku).

Justyna Maliszewska-Polgar

Nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze, egzaminator OKE od 2006r., mediator. W Matei pracuje od 2009r. Autorka innowacji pedagogicznej w klasach medialnych, entuzjastka edukacji ;)