Akademicko i on-line

Sześć razy jako partner projektu Siemianowicki Uniwersytet Najmłodszych i Najzdolniejszych II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w swoich murach gościć miało w tym roku szkolnym wykładowców Akademii WSB. Te ambitne plany pokrzyżowała pandemia, ale nie przeszkodziło to Matejkowiczom w nauce on-line. 3 czerwca po powitaniu przez panią dyrektor Katarzynę Sztyler, interesujący wykład “Innowacyjny mózg, czyli jak sobie i innym otworzyć drzwi do uczenia się” dla społeczności szkolnej zgromadzonej oczywiście przed komputerami wygłosiła dr Marta Czerwiec.

Jak pracuje mózg? Czym jest strefa komfortu? Czy stan, w którym nie zmieniamy przyzwyczajeń, jest pożądany? Prawdopodobnie wielokrotnie każdy słyszał o pomyśle, że ludzie powinni wychodzić ze swojej strefy komfortu. Dla wielu osób jest to koncepcja nie do końca zrozumiała, bo dlaczego mieliby coś zmieniać, skoro są już do czegoś przyzwyczajeni. Po co próbować czegoś nowego, gdy to, co już jest, w miarę dobrze działa? Jak wiadomo, innowacyjność i kreatywność są bardzo ważne, ale czy mózg człowieka lubi zmiany? Mózg to około półtora kilograma galaretki produkującej prąd, a liczba i rozmieszczenie neuronów i synaps zmienia się w ciągu życia człowieka, przybywa ich zwłaszcza wtedy, gdy uczy się czegoś nowego.

Wniosek z tego taki, że Matejkowicze wykorzystują każdą okazję do zdobycia nowej wiedzy, bo mają świadomość, jak ważna jest pielęgnacja kreatywności i innowacyjności… To był dobrze wykorzystany czas, a kolejny wykład Akademii WSB na temat autoprezentacji już niebawem.

Skip to content