Narodowe Czytanie “Balladyny” coraz bliżej!

W sobotę 5 września 2020 roku odbędzie się dziewiąta edycja Narodowego Czytania. W tym roku  dramat „Balladyna” Juliusza Słowackiego w naszej szkole czytamy w piątek 4 września.

Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie oraz Alinie – stała się bardzo popularna, a  jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów oraz aktorów scen polskich, cieszyły się zawsze ogromnym zainteresowaniem.

Rękopis

„Balladyna”, a raczej „Balladina” , bo tak zatytułowany został pierwotnie autograf najpopularniejszego dzieła Juliusza Słowackiego datowany na 1834 roku, jest wykonanym ręką samego autora czystopisem utworu i znajduje się w bibliotece cyfrowej POLONA. W POLONIE można znaleźć również inne obiekty związane z dramatem Słowackiego (różne wydania, pocztówki, afisze, plakaty, a nawet nuty do pieśni).

 

Zdjęcie plakatu ze strony Instytutu Teatralnego.

 

Justyna Maliszewska-Polgar

Nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze, egzaminator OKE od 2006r., mediator. W Matei pracuje od 2009r. Autorka innowacji pedagogicznej w klasach medialnych, entuzjastka edukacji ;)

Skip to content