“Podziwu godna Liczba Pi”

„Podziwu godna liczba Pi” – tak o tej stałej matematycznej pisała Wisława Szymborska. A dzisiaj matematycy cofnęli się w czasie do 14 marca 😉 i przenieśli się na Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego na XIV Święto Liczby Pi. W marcu nie mogliśmy się spotkać, ale w matematyce jest przestrzeń n-wymiarowa, dlatego korzystając z kodów binarnych zobaczyliśmy się na wykładach online. Wysłuchaliśmy niezwykle ciekawego wykładu prof. dr hab. Michała Szurka “Pi razy oko” – o okrągłości i teraz wiemy na przykład, jak zbudować rower o kwadratowych kołach! Z dr Anną Szczerbą-Zubek poszerzyliśmy znajomość historii i rodzajów szyfrów. Dr Łukasz Dawidowski na naszych oczach sprawdzał, czy cyfry, których używamy na co dzień i nazywamy “arabskimi”, rzeczywiście wyglądają tak samo, jak cyfry w krajach arabskich. Natomiast Pani Nicole Meisner udowodniła, że Liczba Pi jest stałą. Ponadto, wykorzystując nasze umiejętności i wiadomości matematyczne, udało się uratować zaginionego dziadka w escape roomie przygotowanym na tę szczególną uroczystość.

To był świetnie wykorzystany czas, do zobaczenia już wkrótce!

Małgorzata Potoczek

Nauczyciel matematyki dzięki której ten przedmiot wydaje się mniej straszny :)