1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Idea wprowadzenia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako wyrazu „…hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” /L. Kaczyński/ została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r.
W roku bieżącym uczczono Dzień Pamięci między innymi wydaniem w formie książkowej (wraz z elektronicznym odpowiednikiem) pozycji niezwykłej (opracowanej przez Elżbietę Jakimek-Zapart): Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci, Warszawa 2020, 96 s. ISBN wersja elektroniczna: 978-83-8098-862-0, ISBN druk: 978-83-8098-999-3

Grypsy Łukasza Cieplińskiego, pisane przez niego podczas prawie pięciu miesięcy spędzonych w celi śmierci więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, są prawdopodobnie jedynym tak dużym i w swojej treści tak niezwykłym zachowanym zbiorem nieoficjalnych listów osoby skazanej w latach reżimu komunistycznego. To, że dziś można je oglądać i odczytywać, wydaje się graniczyć z cudem. Już samo pisanie ich w celi, zapewne naszpikowanej donosicielami UB, wymagało wiele trudu, aby całe przedsięwzięcie zachować w tajemnicy, wiadomo  jednak, że Łukasz Ciepliński nie był jedynym uwięzionym, który oczekując na wykonanie wyroku, żegnał się w ten sposób z rodziną.

Do wypożyczenia owej książki zaprasza szkolna biblioteka!

Więcej na temat żołnierzy wyklętych na szkolnej stronie internetowej – wpis z dnia 27 lutego 2020r.

Beata Wolna-Kudełko

Nauczyciel bibliotekarz.