Święto Liczby Pi

14 marca obchodzimy Święto Liczby Pi. Matejkowicze poniedziałkowe lekcje matematyki spędzili na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie online odkrywali piękno matematyki, fizyki i chemii.

Na warsztatach „Chemia wokół nas” prowadzonych przez Koło Naukowe Chemików w krótkich eksperymentach przybliżyli sobie zagadnienia związane z szeroko rozumianą chemią stosowaną w życiu codziennym. Podczas wykładu inauguracyjnego: „Wyrównanie temperatur – przewodnictwo, promieniowanie i konwekcja” prowadzonego przez dr. Jerzego Jarosza przypomnieli sobie informacje o mechanizmach przewodnictwa i wymiany ciepła, które towarzyszą nam na każdym kroku, choć rzadko uświadamiamy sobie ich rolę. To było trochę fizyki w życiu codziennym. Matematycznym okiem spojrzeliśmy na łokcie i stopy, bowiem dr Łukasz Dawidowski podczas wykładu: „Co jest dłuższe: łokieć czy stopa?”, wprowadził nas w różne systemy miar, które były lub są „modne” w świecie. Zahaczyliśmy też o inżynierię materiałową, gdyż na wykładzie przygotowanym przez dr Sylwię Golbę i dr Justynę Jurek-Suligę “Polimery, które zmieniły świat – czy ten plastik jest fantastic?”, zastanawialiśmy się, co jest zbudowane z materiałów polimerowych i czy ich obecność rzeczywiście się opłaca. To był dobrze spędzony czas, a my mieliśmy okazję dostrzec matematykę wokół nas.

Liczba Pi w tym roku rządzi w świecie codziennym.

Małgorzata Potoczek

Nauczyciel matematyki dzięki której ten przedmiot wydaje się mniej straszny :)