Jeśli znasz sto słów, możesz zostać prezydentem

S1420011

Maturzyści z 3a wysłuchali w poniedziałek wykładu pod tym tytułem, przygotowanego przez dr Wojciecha Śmieję z Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Dotyczył on zjawiska manipulacji językowej oraz różnych jej strategii. Uczniowie wzięli udział w eksperymencie psychologicznym związanym z technikami manipulacyjnymi, a także poznali szereg „magicznych słów”, które pozwalają wpływać na naszą wolę m. in. politykom.

Dyskurs, decyzja, struktura, kompleksowy, strategia, projekt, rozwój, akcja, dywersyfikacja, aplikacja, rewitalizacja, czynnik – użycie tych wyrazów w jednym zdaniu gwarantuje mętlik   w głowie. A petycja o zakazie produkcji monotlenku diwodoru? Czy zgodzilibyście się ją podpisać? Medialni z 3a na pewno nie, bo na wszelkie strategie manipulacji są już bardzo dobrze wyczuleni.

Agata Budziak

Nauczyciel języka angielskiego. Lubi kawę. Dużo kawy :)