NOSOROŻEC ZE STARUNI

Sobotę 14 grudnia Koło Ekologiczne spędziło na wycieczce do Krakowa. Celem wyjazdu było Muzeum Przyrodnicze PAN. Znajduje się tam najcenniejszy polski eksponat przyrodniczy – słynny nosorożec ze Staruni. Rosjanie mają już kilka okazów mamuta. Pasjonaci epoki lodowcowej znają Jukę, Dimę, Liubę, mamuta z Bieriezowki. Jednak nauka światowa zna tylko jeden, kompletny (skóra, mięśnie, narządy wewnętrzne, szkielet) okaz nosorożca włochatego, znaleziony we wsi Starunia leżącej w pobliżu Lwowa. Warto wiedzieć, że okaz ten, po wojnie, stał się „niewygodny” politycznie(!). Przyczyną było miejsce jego znalezienia, należące od 1945 roku do „bratniego” ZSRR. Nasi ekolodzy zwiedzili także bogatą wystawę bursztynów ze zwierzęcymi oraz roślinnymi inkluzjami i przez parę minut popracowali przy binokularach.

Nosorożec ze Staruni
Odlew ciała nosorożca ze Staruni
Niedźwiedź jaskiniowy
Podglądanie inkluzji w bursztynie.
Zbiór owadów
Kolekcja minerałów

Adam Balon

Nauczyciel biologii i opiekun szkolnego kółka ekologicznego. Specjalista w zakresie bioróżnorodności przyrody Siemianowic Śląskich.