Debata o przestępcach drogowych

_15B9733Naszej akcji z Gimnazjum nr 2 – “Bezpiecznie, czyli jak?” ciąg dalszy! Dziś  odbyła się siemianowicka debata oksfordzka na temat: “Przestępców drogowych nie powinno się karać więzieniem”. W imprezie na rzecz Europejskiego Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw wzięli udział uczniowie i  nauczyciele z siemianowickich szkół. Swoją obecnością zaszczycili nas  także m.in.: pan Henryk Falkus (skarbnik Miasta Siemianowice Śląskie), pan Piotr Madeja (sekretarz Rady Miasta), ks. Piotr Brząkalik – duszpasterz trzeźwości w Archidiecezji Katowickiej, twórca akcji “Prowadzę, jestem trzeźwy”, Komendant Policji – pan Dariusz Kopeć oraz pan Józef Kogut (prezes Śląskiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw).

W każdej drużynie znalazło się po 5 osób z każdej ze szkół, które zgłosiły się do udziału w tym wydarzeniu. A były to oprócz oczywiście nas,  także I Liceum Ogólnokształcące im. J. Śniadeckiego,  Zespół Szkół Sportowych, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, Zespół Szkół Pomadgimnazjalnych “Cogito”. Wśród publiczności oprócz uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych,  znaleźli się także uczniowie z Gimnazjum nr 2 – inicjatora akcji.  Marszałkiem debaty była Klaudia (1a), funkcję sekretarza pełnił Arkadiusz (1a), natomiast Oliwia  z klasy II b zajmowała się sprawami organizacyjnymi. O wystąpieniu “za” i “przeciw” tezie zdecydowało losowanie przeprowadzone pół godziny przed debatą. Powstała w ten sposób drużyna przygotowywała wspólnie taktykę i dzieliła się zadaniami, a naprawdę nie było to łatwe. Najlepszym z najlepszych okazał się Adam Kudełko, który został  wyróżniony przez komisję ekspercką. Wygrała drużyna, która była bardziej przekonująca i swoją argumentacją zdołała przekonać słuchaczy.

Zwycięzcom oraz uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w debacie!

Więcej zdjęć w galerii.

Justyna Maliszewska-Polgar

Nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze, egzaminator OKE od 2006r., mediator. W Matei pracuje od 2009r. Autorka innowacji pedagogicznej w klasach medialnych, entuzjastka edukacji ;)