Wymiana młodzieży 2018 zakończona

We wrześniu gościliśmy w murach Matei grupę uczennic z partnerskiego Gymnasium Waldstrasse w Hattingen. Tygodniowy pobyt w Siemianowicach Śląskich obfitował w wiele wydarzeń. Goście mieli okazję poznać życie szkoły uczestnicząc w zajęciach lekcyjnych klas 2b i 3b wraz ze swoimi polskimi partnerami, a także biorąc udział w rajdzie Matei. Nie zabrakło również innych wycieczek turystyczno- krajoznawczych. Odwiedziliśmy Muzeum Śląskie i Nikiszowiec, Park Śląski z „Elką” i ZOO, wybraliśmy się do Krakowa oraz Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Ciekawym punktem programu były zajęcia kulinarne, podczas których wspólnie przygotowaliśmy tradycyjne „Bratkartofle z maślonką” i śląski szałot.
Wszystkie wymienione atrakcje i jeszcze wiele innych były możliwe dzięki wsparciu organizacji „Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży”, dzięki której dotacjom nasza wymiana z Gymnasium Waldstrasse funkcjonuje od samego początku.
Niemieckie uczennice po raz pierwszy gościły w Polsce i wyjechały pełne wrażeń. Za komentarz może wystarczyć wiadomość, którą pozostawiły na tablicy w pokoju nauczycielskim: „Poland is nice!”. Dziękujemy wszystkim za pomoc i życzliwość, z jaką spotkali się w Matei nasi goście w imieniu wszystkich uczestników wymiany.

 

 

 

 

Anna Wróbel

Nauczyciel języka niemieckiego.

Zmiana rozmiaru czcionki
Zmiana kolorów