A u nos na placu rośnie tako flanca – wiosnówka!

Czasem ciekawych odkryć dokonuje się przez przypadek. Tak było i tej wiosny. Podczas kolejnego, sobotniego spotkania na boisku szkolnym ktoś z Koła Ekologicznego zauważył niepozorną roślinkę. Rośliną tą – po bliższym przyjrzeniu – okazała się wiosnówka. Jest to przedstawiciel rodziny kapustowatych (dawniej krzyżowe). Wiosnówka to roślinna miniaturka – osiąga do 10 cm wysokości, ale wiele okazów ma zaledwie 2 do 5 centymetrów. Te 5 cm zawiera wszystko: mikrorozetkę liści, malutką łodygę oraz kwiaty i owoce – łuszczynki. Najciekawsze jest jednak to, że wiosnówka do tej pory nie była podawana z Siemianowic. Prawdziwe mini(dosłownie)odkrycie!

IMG_3186 IMG_3195 IMG_3194

Adam Balon

Nauczyciel biologii i opiekun szkolnego kółka ekologicznego. Specjalista w zakresie bioróżnorodności przyrody Siemianowic Śląskich.