Edziennik

Do czego przyda mi się edziennik?

Edziennik jest odpowiednikiem dziennika papierowego i zawiera te same informacje o Tobie, co klasyczny dziennik, a więc są to Twoje dane teleadresowe, oceny, frekwencja, tematy lekcji i wszystkie inne dane o Twoich postępach w nauce.

Jak uzyskać dostęp do edziennika?

Logowanie odbywa się w oparciu o Twój szkolny adres email (PierwszaLiteraImieniaNazwisko@mateja.edu.pl, np. akowalski@mateja.edu.pl). Pamiętaj, że nie możesz korzystać z tego samego konta email co Twoi rodzice. Wynika to z faktu, że konta rodzicielskie mają nieco inną funkcjonalność niż konta rodziców. Konta zdublowane będą blokowane do czasu wyjaśnienia sytuacji.

Twoje konto jest zakładane przez administratora. Jedyne, co musisz zrobić, to nadać swoje hasło do niego. Robi się to według następującej procedury:

  1. Zanim przejdziesz do kolejnych punktów, upewnij się, że potrafisz zalogować się do szkolnej poczty.
  2. W pasku adresu przeglądarki internetowej wpisz adres dziennika elektronicznego: https://uonetplus.vulcan.net.pl/siemianowiceslaskie. Wyświetli się powitalna strona systemu.
  3. Kliknij przycisk Zaloguj się, następnie Przywróć dostęp i  wpisz swój szkolny adres email.
  4. Zaznacz opcję Nie jestem robotem i kliknij przycisk Wyślij wiadomość.
  5. Sprawdź skrzynkę swojej poczty elektronicznej. Otrzymasz wiadomość, w której będzie znajdował się link do ustawienia hasła.
  6. Wprowadź nowe hasło, którym będziesz się posługiwał, zaznacz opcję Nie jestem robotem i kliknij przycisk Ustaw nowe hasło.
  7. Od tego momentu możesz logować się do systemu, korzystając z adresu e-mail i ustalonego przez siebie hasła.

Jeżeli po założeniu konta system wyświetli informację, że Twój adres email nie został rozpoznany (nie znajduje się w systemie), upewenij się w pierwszej kolejności, że wpisałeś poprawny adres email oraz, że logujesz się do dobrej bazy – rozpoznasz to po adresie strony, który musi zawierać na końcu siemianowiceslaskie. Aby być pewnym, że logujesz się na dobrej stronie, zalecamy, aby korzystać z linku do edziennika na naszej stronie.

Po zalogowaniu się do dziennika może się zdarzyć (dot. to także początku roku szkolnego), że nie będziesz widział planu lekcji albo będzie on niepełny – wynika to z faktu, że przez pierwsze dwa tygodnie roku (około) plan ulega jeszcze drobnym modyfikacjom i jego wprowadzanie do systemu edziennika rozpoczyna się z niewielkim opóźnieniem. Oczywiście brak prowadzonego planu nie oznacza, że automatycznie nie będziesz widział wpisów swojej frekwencji, ocen czy innych opcji. Plan lekcji w edzienniku pełni rolę pomocniczą i jego brak nie oznacza, że dziennik nie działa.

Czy do edziennika ma dostęp każdy?

Do systemu mają dostęp jedynie osoby uprawnione czyli Ty oraz Twoi rodzice bądź opiekunowie. Uczeń i opiekun posiadają osobne konta w systemie, które umożliwiają logowanie się do edziennika i przeglądanie Twoich postępów w nauce.

Czy moje dane (np. oceny, frekwencja) są widoczne dla innych?

Absolutnie nie. Jednym z głównych wyznaczników podczas projektowania edziennika jest dbałość o bezpieczeństwo Twoich danych. Dlatego każdy uczeń posiada swój login i swoje hasło, które umożliwiają dostęp do danych, ale jego. Zasady i przepisy sankcjonujące przetwarzanie Twoich danych określa m.in. Ustawa o Ochronie Danych Osobowych.

Czy edziennik daje mi dostęp do dodatkowych danych?

Edziennik posiada statystyki, które umożliwiają zobaczenie jak wygląda  średnia ucznia z danego przedmiotu na tle klasy. Te zestawienia są oczywiście widoczne wyłącznie dla ucznia, do którego należy konto, z którego przegląda się te dane.

Czy aby korzystać z edziennika muszę posiadać w nim konto?

Tak, jest to podstawa działania tego systemu. Dzięki logowaniu edziennik „wie” kto się loguje i jakie dane mu wyświetlić (dotyczące jego osoby).

W jakim celu stosuje się podział konto ucznia i konto rodzica?

Konto ucznia zasadniczo nie rózni się wiele od konta rodzica. Główna różnica to identyfikacja użytkownika wysyłającego wiadomości prywatne w systemie – jeżeli wiadomość zostanie wysłana z konta rodzica, zostanie ona opatrzona Jego imieniem i nazwiskiem, a jeżeli zostanie wysłana z konta ucznia – jego imieniem i nazwiskiem. Konto rodzica umożliwia także, w przeciwieństwie do konta ucznia, usprawiedliwianie nieobecności.

Czy dostęp do edziennika jest płatny?

Nie. Edziennik zapewnia wszystkim Rodzicom i Uczniom pełny, bezpłatny dostęp do informacji (w tym zdalny dostęp do ocen i frekwencji). Rodzic otrzymuje możliwość bieżącej kontroli ocen i frekwencji swojego dziecka, w tym m.in. informację o dacie wystawienia oceny, jej kategorii, wadze w liczeniu średniej oraz o tym, który Nauczyciel dany stopień wystawił.

Rozwiązanie zapewnia także sprawną komunikację ze szkołą za pośrednictwem wiadomości z opcją automatycznego potwierdzenia odbioru, które wysyłane są bezpośrednio w systemie edziennika. Dzięki temu kontakt ze szkołą nie ogranicza się tylko do kilku wywiadówek, ale przybiera formę systematycznej, bezpośredniej i dwustronnej komunikacji na linii rodzic-szkoła.

Podczas próby logowania wyświetla mi się komunikat informujący, że mój adres email nie jest zarejstrowany w systemie a wiem, że był dodany. Co zrobić?

Sprawdź, czy wpisałeś poprawny adres do strony logowania edziennika – w adresie tym musi być zawarta nazwa miasta i powinien on wyglądać tak: https://uonetplus.vulcan.net.pl/siemianowiceslaskie

Z naszych obserwacji wynika, że najczęstszym błędem użytkowników jest wyszukiwanie strony logowania do edziennika za pomocą Google’a, który zwraca na pierwszej pozycji (zazwyczaj użytkownicy klikają pierwszą pozycję w wynikach wyszukiwania) stronę logowania do bazy edziennika z innego miasta niż Siemianowice Śląskie. Edziennik firmy Vulcan jest podzielony na miasta (a przy dużych miastach nawet na dzielnice) przy czym każde miasto ma swoją bazę i swoich użytkowników. Próba zalogowania do innej bazy (np. pod adresem https://uonetplus.vulcan.net.pl/warszawamokotow ) zwróci błąd, ponieważ faktycznie Twoja nazwa użytkownika się w tej bazie nie znajduje.

Jak chronione są moje dane osobowe w edzienniku?

Aby zapewnić pełną zgodność z obowiązującymi przepisami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych (w tym RODO), szkoła podpisała z firmą Vulcan /producentem edziennika/ umowę powierzenia danych osobowych, która ściśle określa wszelkie aspekty procesora (podmiotu przetwarzającego dane) w zakresie przetwarzania danych osobowych.

Skip to content