Osiągnięcia i udział w konkursach

Sukcesy odniesione przez uczniów II LO im. Jana Matejki

Rok szkolny 2019/2020

Język polski

  • Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny “Obłędne Dyktando” – Karina Antczak
  • Konkurs wojewódzki “Relacje świadków historii”  – kategoria fotografia – Paweł Cwienczek – III miejsce
  • XI Wszechstronny Konkurs Koneserów Polszczyzny – Tymoteusz Jucha, Paweł Pindur, Patrycja Augustyn, Justyna Szmel
  • Wojewódzki Konkurs Poetycki – XVI Antologia Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej  – Małgorzata Janota (laureatka)
  •  Olimpiada Wiedzy o Filmie – Sandra Szubert
  • “Moje miasto, moje ja”  – Miejski Konkurs Fotograficzny (org. Muzeum Miejskie) –  Alicja Niedballa, zuzanna Nowak  – wyróżnienie, Julia Kompała I miejsce
  • Wojewódzki Konkurs Recytatorski  „Poeci pokolenia wojennego” – Weronika Namysło – III miejsce
  • Wojewódzki Turniej Artystyczny w Gliwicach – Paweł Cwienczek – III miejsce (kategoria – fotografia), Julia Kompała wyróżnienie (poezja)
  • “Literacka zimówka 2020” – wojewódzki konkurs na wiersz o zimie – Julia Kompała
  • “Polowanie na byki” – międzyszkolny konkurs poetycko-plastyczny – Paweł Pindur – II miejsce
  • “Literacki SMS – poezja i proza na 160 znaków”. X Ogólnopolski Konkurs Literacki – Małgorzata Janota, Julia Kompała
  • XVIII Ogólnopolski Konkurs im. Marii Komornickiej – Julia Kompała
  • Konkurs Literacki “O Złoty Syfon Stowarzyszenia Żywych Poetów” – Julia Kompała

Matematyka

  • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur (w nawiasie miejsce w powiecie w ich kategorii wiekowej) – Alicja Kałuża 1c (7), Wiktoria Szyłejko 1b (9), Karolina Sienkiewicz 1b (10), Monika Soszka 2cl (3), Zuzanna Nowak 2bl (4), Paulina Lasecka 2bl (6), Aleksandra Połeć 1al (2), Patryk Madera 1bl (5), Paulina Siruga 1b (6), Hanna Marzec 1bl (10), Alicja Mirek 1al (15), Patrycja Sokół 1bl (15)

Biologia

  • XXXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej – udział 12 uczniów.
  • Konkurs Śląskiego ZOO „Przyrodnicze wędrówki po świecie” pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty – udział w I etapie 5 uczniów. 4 uczniów przeszło do II etapu, w którym Emilia Trzyna z klasy 1b zajęła 3 miejsce. Konkurs o zasięgu wojewódzkim.
  • Konkursy XXVII Tygodnia Ziemi w Zabrzu. Konkursy o zasięgu wojewódzkim.
  • W konkursie fotograficznym „Z zielonym w tle”, zostały nagrodzone cztery uczennice klasy 1al: III miejsce – Pola Gościniak, VI miejsce – Emilia Wojciechowska, VIII miejsce – Natalia Kluge, wyróżnienie – Maja Posmyk
  • W konkursie na plakat tej imprezy pod hasłem „W przyjaźni z roślinami” nasze uczennice zajęły całe podium dla nagrodzonych (I nagrody nie przyznano): Natalia Kluge (1al)– II nagroda, Yuliia Myshok (2bl) – III nagroda, Julia Olechwieruk (1d) – III nagroda, wyróżnienie – Pola Gościniak (1al), wyróżnienie – Zuzanna Leszczyńska (2al)
  • W konkursie na projekt znaczka pocztowego również nie przyznano I nagrody, a nagrodzone zostały m.in. dwie nasze uczennice: Alicja Mirek (1al) – II nagroda, Hiacynta Gazek (1b) – II nagroda
  • W konkursie na rysunek satyryczny „Śmieciowa udręka”: Hiacynta Gazek (1b) – II nagroda

Plastyka

  • Udział w Wojewódzkim konkursie  “Pamiętamy” (konkurs na kartkę upamiętniającą 100 rocznicę powstań śląskich organizowany przez MDK “Jordan”)
  • Udział w Miejskim konkursie  “Kulturiada” (organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Siemianowicach Śląskich)
  • Udział w wojewódzkim konkursie „Relacje świadków historii” – organizowanym przez Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach,
  • Udział w wojewódzkim konkursie “Teatr to…”  organizowanym przez Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”.

Język hiszpański

  • Udział w Ogólnopolskim konkursie “Ele en corto” na film krótkometrażowy w języku hiszpańskim, organizowanym przez Ambasadę Hiszpanii w Polsce.

Język niemiecki

  • Udział w Turbolandeskunde – region śląski – 3 ucz. 1al.

Religia

  • XVIII Misyjna Olimpiada Znajomości Afryki UKSW w Warszawie – Zofia Hrybik kl. 3bl laureatką etapu wojewódzkiego.
  • Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie w Opolu, 6 edycja konkursu: Polski alpinizm i himalaizm – Barbara Świtała kl. 3bl laureatką etapu finałowego
  • IV Ogólnopolski Konkurs Prawa Kanonicznego „Sakrament Eucharystii w prawie kanonicznym” – Paweł Szot z kl. 1cL laureatem
  • XXX Olimpiada Teologii Katolickiej „Dumni z Ewangelii i z Polski” – Martyna Zinkowicz kl. 1c laureatką etapu diecezjalnego.
  • Siemianowicki Festiwal Kolęd i Pastorałek „Angeli Christi” – Sandra Śliwa kl. 2cl laureatką

Rok szkolny 2018/2019

IMPREZA (ORGANIZATOR)LOKATAUCZESTNIK
“Manga w zawodach” – wojewódzki konkurs plastyczny w ZabrzuIII miejscePaulina Łukasik
Wojewódzki konkurs poetycki “Miłość niejedno ma imię” zorganizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę WojewódzkąJulia Kompała II miejsce,
Filip Sobczuk – wyróżnienie
“Jesień wspomnień” Siemianowicki Konkurs WokalnywyróżnienieMagdalena Toma
Tak.Czytam – ogólnopolski konkurs na najlepszą recenzjęVII miejsceWeronika Namysło
“Polskie drogi” Międzyszkolny Konkurs Recytacji PoezjiI miejsce – Nicol Solich,
III – Paweł Nowak,
wyróżnienie – Weronika Namysło
Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny “Obłędne Dyktando”Karina Antczak, Magdalena Bruch, Sandra Gradek, Aleksandra Brodkowicz, Paweł Cwienczek (finał)
“Przedwiośnie” S. Żeromskiego – miejski konkurs głośnego czytaniaI miejsceIga Gościniak, Nicole Solich, Paweł Cwienczek, Karol Krzysztofik, Mateusz Leszner, Mikołaj Żądło

Rok szkolny 2017/2018

IMPREZA
(ORGANIZATOR)
LOKATAUCZESTNIK
XXVII Międzynarodowy Festiwal Piosenki w ŻorachII miejsceMagdalena Toma
Unia Film Festival 2018 w LubliniewyróżnienieMikołaj Żądło
XIII edycja konkursu Kolęd i Pastorałek PolskichGrand PrixMagdalena Toma
I Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w LublińcuII miejsce w kategorii solistaMagdalena Toma
“Jesień wspomnień” Siemianowicki Konkurs WokalnyIII miejsceMagdalena Toma
Koncert Galowy Laureatów XXX Międzywojewódzkiego Przeglądu Amatorskich Zespołów Muzycznych, Muzyczno – Wokalnych i Solistów„INTERPRETACJE –BORONÓW 2017III miejsceMagdalena Toma
“Zabytkomania” 2017 Ogólnopolski Konkurs FilmowyI miejsceMikołaj Żądło
XVIII Wojewódzki Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w KluczborkuII miejsceMagdalena Toma
Wojewódzki turniej artystyczny w Gliwicach (konkurencje: plastyczna, fotograficzna i poetycka)Mikołaj Żądło – II miejsce,
Monika Bilska (wyróżnienie),
Iga Gościniak (wyróżnienie),
Aleksandra Ginter (wyróżnienie) 
Konkurs fotograficzny „Pamiętamy” pod patronatem Prezydenta Miasta ChorzówII miejsceMonika Bilska
“Nakręć się na kropki” – konkurs filmowywyróżnienieMikołaj Żądło
“Obiektywnie śląskie” – wojewódzki konkurs filmowo-fotograficznyI miejsceMikołaj Żądło
Miejski konkurs plastyczny “Pejzaże naszej psychiki” pod patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice Śl.II miejsce – Wiktoria Pasieka,
III miejsce Monika Bilska
O!Błędne dyktando ( ogólnopolska gra ortograficzna)zakwalifikowane do finału w WarszawieNatalia Koczorowska, Klaudia Lekston i Magdalena Bruch

Rok szkolny 2016/2017

IMPREZA (ORGANIZATOR)LOKATAUCZESTNIK
Wojewódzki Festiwal Piosenki dla dzieci  i młodzieży “Muzyczne diamenty” w KatowicachI miejsceMagdalena Toma
Konkurs dla uczniów i studentów na etiudę filmową “Co w trawie piszczy?” org. przez Zoo SilesiaI miejsce
(głosowanie przez YT)
Mikołaj Żądło
6 Przegląd Piosenki Anglojęzycznej “Right Song Now” w Żorach pod patronatem Wydziału Edukacji Miasta i MOKII miejsceMagdalena Toma
“Sfotografuj fizykę” – konkurs org. przez Urząd Miasta Chorzów i  Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, Fundację EDURESwyróżnienieKornelia Szapert, Mikołaj Żądło
IV Wojewódzki Konkurs Sztuki Słowa “Towary liryczne Agnieszki Osieckiej”wyróżnienieAdam Kuźnik
Wojewódzki konkurs plastyczny “Ze sztuką na ty” – Miejski Dom Kultury w Łaziskach GórnychwyróżnienieMonika Bilska, Aleksandra Kuczek
XII Regionalny Konkurs Kolęd i Pastorałek Polskich, Miejski Dom Kultury „Batory” w Chorzowielaureaci – 1 i 2 miejsceMagdalena Toma, Adam Kuźnik
Konkurs Fotograficzny “Jesień w obiektywie” – Siemianowickie KadryI miejsce oraz nagroda publiczności Mikołaj Żądło
VI Olimpiada Medialnaetap okręgowy w Katowicach UŚKrzysztof Watała
O!Błędne dyktando ( ogólnopolska gra ortograficzna)(zakwalifikowana do finału – Waszawa)Natalia Koczorowska
III Wojewódzki Konkurs Fotograficzny dla uczniów “Biblioteka w oczach czytelnika”wyróżnienieMikołaj Żądło
Wojewódzki konkurs plastyczno-fotograficzny “O mój Śląsku” wyróżnienieNoemi Krauze, Monika Bilska
Miejski  konkurs plastyczny “Krajobrazy depresji, fobii, traumy…” pod patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice ŚląskieI miejsce – Wiktoria Pasieka,
III miejsce – Adrianna Bereś,
wyróżnienia: Natalia Koczorowska, Aleksandra Kuczek,
Grand Prix – Noemi Krauze

Rok szkolny 2015/2016

IMPREZA (ORGANIZATOR)LOKATAUCZESTNIK
Miejski konkurs plastyczny „Internet w naszym życiu”wyróżnienieNatalia Koczorowska
Konkurs plastyczny “Tworzymy sztukę dla Ziemi”I miejsceDawid Bednarczyk, Estera Kucper, Noemi Krauze, Aleksandra Kuczek
Konkurs fotograficzny “Pamiętamy” org. przez Dom Kultury w ChorzowieI miejsceNoemi Krauze
6 edycja Konkursu Recytatorskiego pt. „Konopnicka? Pawlikowska? Warto je poznać” w Miejskim Domu Kultury w Katowicach-SzopienicachII miejsceAdam Kuźnik
Konkurs Fotograficzny „JESIEŃ W OBIEKTYWIE”II miejsceMonika Bilska
Siemianowicki Konkurs Wokalny „Jesień Wspomnień”III miejsceWiktoria Piaskowska
miejski konkurs plastyczny „Krajobraz schizofrenii” pod patronatem Prezydenta Siemianowic ŚląskichI miejsceAleksandra Kuczek

Rok szkolny 2014/2015

DATAIMPREZA (ORGANIZATOR)LOKATAUCZESTNIK
6-7 czerwca 2015Mistrzostwa Śląska w lekkoatletyceI miejsce na 400m
(3 wynik w roczniku ’97 w Polsce!)

 

III miejsce na 200m

Nikoletta Misterka
30 maja 2015Gra terenowa “Rzęsa II”IV miejsceMartyna Skalska, Danuta Buras, Izabela Hołyś
14 maja 2015Konkurs Historyczny Koła Naukowego Stosunków Międzynarodowych Wydziału Nauk Społecznych UŚ (Uniwersytet Śląski)I miejsce i tytuł “Kuźni Młodych Dyplomatów”
II miejsce (ind.)III miejsce (ind.)
rywalizacja drużynowa
Weronika Machnik
Klaudia Węglarz
14 kwietnia 2015Zawody “Sprawni jak żołnierze” – etap miejskiII miejsce dziewcząt
III miejsce chłopców
II LO im. Jana Matejki
13 – 15 luty 2015Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek MłodszychIX miejsce na 400m Nikoletta Misterka
27 stycznia 2015X Chorzowska Olimpiada JęzykowaIV miejsceTomasz Briem
 Konkurs plastyczny org. przez Referat Ochrony Środowiska UM Siemianowice ŚląskieI miejsceWeronika Machnik
 Mistrzostwa Siemianowic Śląskich w Piłce Ręcznej w kategorii dziewczątIII miejsceII LO im. Jana Matejki
grudzień 2014Śląski Turniej Debat Oksfordzkich (IPN, Związek Górnośląski)ćwierćfinałOliwia Kurowska, Klaudia Węglarz, Wojtek Kieruj, Wojtek Matuszek
17 października 2015Śląski Turniej Debat Oksfordzkich (IPN, Związek Górnośląski)
awans do ćwierćfinału

tytuł mistrza debaty
Oliwia Kurowska, Klaudia Węglarz, Wojtek Kieruj, Wojtek MatuszekKlaudia Węglarz
15 października 2014Sztafetowe Biegi Przełajowe Szkół Ponadgimnazjalnych w kategorii dziewczątII miejsceII LO im. Jana Matejki
3 października 2014Mistrzostwa Siemianowic Śląskich w Sztafetowych Biegach Przełajowych Szkół Ponadgimnazjalnych w kategorii dziewczątI miejsceII LO im. Jana Matejki
25 września 2014Mistrzostwa Siemianowic Śląskich w Tenisie Stołowym w kategorii dziewczątIII miejsceII LO im. Jana Matejki

Rok szkolny 2013/2014

DATAIMPREZA (ORGANIZATOR)LOKATAUCZESTNIK
grudzień 2014Konkurs “Nakręć się na szkołę!”(Kuratorium Oświaty w Katowicach i Górnośląska Wyższą Szkoła Handlowa)II miejsceZuzanna Pieczyk, Martyna Skalska
listopad 2014Debaty oksfordzkietytuł Najlepszego MówcyKlaudia Węglarz
listopad 2014Eurodyktando
(konkurs wojewódzki)
wyróżnienieAlicja Kuberek
październik 2014Konkurs plastyczny “Depresja w kolorach jesieni”I miejsce oraz nagroda specjalnaWeronika Machnik
 luty 2014Mistrzostwa Siemianowic Śląskich Szkół Ponadgimnazjalnych w Koszykówce ChłopcówI miejsceII LO im. Jana Matejki
wrzesień 2013Konkurs “Europejczyk w Metropolii Silesia” – II edycja(Górnośląski Związek Metropolitarny)LaureatkaAgata Skoczyńska

Rok szkolny 2012/2013

DATAIMPREZA (ORGANIZATOR)LOKATAUCZESTNIK
9 czerwca 2013IX Światowy Konkurs Gotowania Śląskiego Żuru(Siemianowice Śląskie)III miejsceJolanta Kulik, Agata Budziak, Dawid Czech
10 XII 2012Stypendium Prezesa Rady Ministrów(Prezes Rady Ministrów RP)Stypendium za wyniki w nauceKinga Leszczorz
23 maja 2013XXXVI Zawody Sportowo-Obronne “Sprawni jak żołnierze 2013″(Kuratorium Oświaty w Katowicach)II miejsceII LO im. Jana Matejki
kwiecień 2013Program “Szkoła z klasą 2.0”Wyróżnienie naszej strony mateja.edu.pl na internetowej tablicy programu prowadzonego przez CEO jako przykład dobrych praktyk w prowadzeniu strony oraz wskazując naszą stronę jako wartą poleceniaII LO im. Jana Matejki
12 grudnia 2013Konkurs Fundacji Ekologicznej „Silesia” „Na najlepiej prowadzoną edukację dla ekorozwoju” .Wyróżnienie w kategorii szkół ponadpodstawowychII LO im. Jana Matejki 
grudzień 2013Konkurs “Nakręć się na szkołę”
(Kuratorium Oświaty w Katowicach i GWSH)
II miejsceZuzanna Pieczyk, Martyna Skalska
Kwiecień 2013XX Tydzień Ziemi w Zabrzu (Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu).VII nagroda w konkursie fotograficznym „Skarb Ziemi”Alina Lubecka
Maj 2013Fascynujący Świat Roślin 2013 impreza zorganizowana przezWydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.I miejsce w konkursie fotograficznym w kategorii „Podglądamy rośliny, czyli małe jest piękne (makrofotografia botaniczna)”.Klaudia Muc
Maj 2013Fascynujący Świat Roślin 2013 impreza zorganizowana przezWydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.I miejsce w konkursie fotograficznym w kategorii „Rośliny i ich zapylacze”.Natalia Słomianny
21 czerwca 2013Konkurs Fundacji Ekologicznej „Silesia” „Na najlepiej prowadzoną edukację dla ekorozwoju” .II nagroda w kategorii szkół ponadpodstawowych, w województwie śląskim.II LO im. Jana Matejki 
Czerwiec 2013Narodowy Konkurs Ekologiczny „Przyjaźni Środowisku” pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – XIV Edycja.Laureat NKE i przedłużenie znaku  „Przyjaźni Środowisku” w kategorii „Promotor Ekologii”II LO im. Jana Matejki 
listopad 2012Konkurs miejscki “Ja i moje marzenia”
(SCK i MDK im. H. Jordana)
I miejsceNatalia Słomianny
październik 2012Mistrzostwa Siemianowic Śląskich szkół ponadgimnazjalnych w tenisie stołowym dziewcząt(Wydział Kultury, Promocji i Sportu UM Siemianowice Śląskie)III miejsceII LO im. Jana Matejki

Rok szkolny 2011/2012

DATAIMPREZA (ORGANIZATOR)LOKATA UCZESTNIK 
marzec 2012“Gryfne Godki”
(konkurs regionalny, Piekary Śląskie)
I miejsceAdam Kubiciel
16 grudnia 2011Konkurs Fundacji Ekologicznej „Silesia”na „Najlepiej prowadzoną edukację dla ekorozwoju” .I nagroda w kategorii szkół ponadpodstawowychII LO im. Jana Matejki 
grudzień 2011I miejski konkurs wiedzy o sporcie “Siemianowicka Bitwa na Wiedzę”(Siemianowice Śląskie)II miejsceII LO im. Jana Matejki
18 listopada 2011VI Piekarski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej – kategoria wiekowa 17-19 lat(Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Piekarach Śląskich)I miejsceAgnieszka Adamczewska
8 października 2011X Ratowniczy Wielobój Pływacki Drużyny WOPR MOSiR(MOSiR Katowice)III miejsceJulia Gabor
22 maj 2012Ogólnopolski Program “Bezpieczna Szkoła”(Ministerstwo Edukacji Narodowej)tytuł “Bezpieczna szkoła” potwierdzony certyfikatemII LO im. Jana Matejki
10 lutego 2012Narodowy Konkurs Ekologiczny „Przyjaźni Środowisku” pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – XIII Edycja.Laureat Narodowego Konkursu Ekologicznego i uzyskanie tytułu „Przyjaźni Środowisku” w kategorii „Promotor Ekologii” nadany przez Pierwszą Damę RP Annę KomorowskąII L.O. im. J. Matejki
27 kwietnia 2012XXVII Olimpiada Wiedzy Ekologicznej, Finał Wojewódzki18 miejsce (wśród 192 uczestników)Daniel Mierzwa

Rok szkolny 2010/2011

DATAIMPREZA (ORGANIZATOR)LOKATAUCZESTNIK
2 czerwca 2011Debata “Młodzi ludzie powinni studiować i pracować we własnym kraju”(I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich)I miejsceII LO im. Jana Matejki
31 maj 2011Przegląd teatralny XXI Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej(Siemianowickie Centrum Kultury oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Siemianowicach Śląskich)II miejsceII LO im. Jana Matejki
marzec 2011Mistrozstwa Siemianowic Śląskich Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Siatkowej Dziewcząt(Referat Edukacji UM Siemianowice Śląskie)II miejsceII LO im. Jana Matejki
24 luty 2011IX Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Unii EuropejskiejI miejsceII LO im. Jana Matejki
28 października 2010Konkurs „Zielony Łowca – na tropach bioróżnorodności w mieście”,  Fundacji” Zielona Ziemia” z RadzionkowaWyróżnienia w konkursie fotograficznymNatalia Szydło, Maria Krzysztofik, Sebastian Gładysz
Grudzień 2010Konkurs ekologiczny n.t. segregacji odpadów niebezpiecznych  zorganizowany przez UM Siemianowice Śl, wydział Ochrony ŚrodowiskaII miejsce, III miejsceII LO im. Jana Matejki
Grudzień 2010Narodowy Konkurs Ekologiczny „Przyjaźni Środowisku”(Patronatem Prezydenta RP – XII Edycja)Nominacja jako jeden z 20 uczestników z całej PolskiII LO im. Jana Matejki

Rok szkolny 2009/2010

  • Tegoroczną stypendystką Prezesa Rady Ministrów została uczennica klasy IIIa Laura Mierzwa, uzyskując imponującą średnią 5,14.

Konkursy

  • Nagroda drugiego stopnia w  konkursie ekologicznym, czyli udział w Młodzieżowym Szczycie Klimatycznym w Poznaniu. Liderem reprezentacji naszej szkoły w tym roku był Tomasz Małecki (uczeń klasy Ia) – twórca nagrodzonego filmu propagującego oszczędzanie energii.
  • Uczennice naszego liceum zostały laureatkami konkursu „Dostrzegamy? Pamiętamy? Podzielamy poglądy? Wojciech Korfanty w oczach śląskiej młodzieży” zorganizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Józefa Lompy w Katowicach z okazji obchodów Roku Wojciecha Korfantego.

W kategorii konkursowej – okładka książki – I nagrodę zdobyła Kesja Kopyciok, uczennica klasy Ia, a II nagrodę w tej samej kategorii otrzymała Patrycja Bartosiewicz z klasy IIc.

  • Katarzyn Kępa – uczennica klasy IIIa i Daniel Mierzwa – uczeń klasy Ib zajęli drugie miejsce w VIII Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej.
  • Kamil Harupa – uczeń klasy IIa zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Świata Modeli Okrętów Klas C NAVIGA  w Dortmundzie
  • Agnieszka Adamczewska – uczennica klasy Ia zdobyła: Grand Prix w Turnieju Poezji Śpiewanej „O Złoty Jesienny Liść” i III miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Młodych Talentów (w konkursie uczestniczyło ponad 100 kandydatów w różnych kategoriach wiekowych)
  • Julia Pałasz i Karolina Czech – uczennice klasy IIa zdobyły I miejsce w konkursie “Tydzień Ziemi”
  • Ewelina Leszko – uczennica klasy IIa – wzięła udział i zakwalifikowała się do drugiego etapu VIII Wojewódzkiego Konkursie Recytatorskiego Poezji Metafizycznej pod patronatem Arcybiskupa Katowickiego, Biskupa Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego oraz Prezydenta Miasta Rybnika i Burmistrza Miasta.
  • Mateusz Tranczewski – uczeń klasy IIIc zajął I miejsce w konkursie fotograficznym organizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach oraz Dom Kultury „Chemik” w ramach projektu AD URBIS ANIMATUM.
  • Nasza szkoła zdobyła II miejsce w konkursie językowym “English Event 2010”, a dodatkowo nagrodę indywidualną – I miejsce w konkursie gramatyczno-leksykalnym zdobyła Aleksandra Rudzińska z klasy IIe.
  • Magdalena Miller – uczennica klasy IIc przeszła do drugiego etapu VII Edycji Regionalnego Konkursu Języka Niemieckiego
  • Uczennice: Justyna Lojtek (kl. IIa), Magdalena Miller i Karolina Olszak (kl. IIa) oraz Laura Mierzwa i Olga Czarnecka (kl. IIIa) zakwalifikowały się do drugiego etapu V Rejonowego Dyktanda z Języka Niemieckiego dla Szkół Ponadgimnazjalnych, w którym również „nie najgorzej” sobie poradziły.
  • II miejsce w IV Międzyszkolnych Zawodach Ratownictwa Medycznego. (drużyna w składzie: Michał Okaj, Sylwia Rozmus, Amanda Murjas i Katarzyna Głaz)

 

Sukcesy sportowe

  • I miejsce w Mistrzostwach Siemianowic w Piłce Siatkowej Dziewcząt. (Skład „złotego” zespołu : K. Lasak (kpt.), M. Stachnik, P. Berger, A. Rudzińska, M. Hok, P. Krupa, rezerwa P. Sołowiej, P. Bartosiewicz, K. Kępa)
  • II miejsce w Mistrzostwach Siemianowic w Piłce Siatkowej Chłopców. (Skład zespołu : A. Dmowski ( kpt.), P. Banasiak, M. Męczeński, S. Tomanek, T. Gwiżdż, M. Bula, M. Barton, rezerwa K. Kryś, M. Okaj, M. Maroń, A. Nawrocki)
  • I miejsce w Mistrzostwach Siemianowic Śląskich w Piłce Ręcznej Chłopców. (Skład zespołu: P. Banasiak, T.Gwiżdż, M.Kranc, A.Dmowski, P.Banas, M.Tranczewski, M.Koszowski, M.Barton, M.Okaj, A.Szczepański, P.Sontag, M.Męczeński. )
  • II miejsce w Mistrzostwach Siemianowic w Piłce Ręcznej Dziewcząt.(Skład zespołu: M.Stachnik, K.Lasak, M.Hok, S.Mulczyńska, K.Świderska, N.Szydło, P.Berger, A.Rudzińska, P.Musialik, M.Prokopczuk, P.Krupa. )
  • Zespół naszego liceum (który reprezentował nasze miasto) zajął I miejsce w II Międzynarodowym Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar im. Stanisława Mastalerza natomiast Michał Męczeński został królem strzelców zdobywając 6 bramek. (Skład zespołu: K. Bartel, M. Bula, T.Wrześniewski, M. Tomczyk, M. Męczeński, K. Fonfara, P.Sontag, Sł. Tomanek) Złoty medal w Mistrzostwach Siemianowic Śl. w Tenisie Stołowym w Konkurencji Dziewcząt (naszą szkołę reprezentowali:Magda Stachnik (I miejsce w klasyfikacji indywidualnej) , Klaudia Świderska (trzecie miejsce w klasyfikacji indywidualnej ) i Marta Cudejko)
  • Stanisław Olczyk – uczeń klasy IIe zajął II miejsce w Międzyokręgowych Eliminacjach do Pucharu Polski Juniorów w boksie (w eliminacjach wystąpiło 71 zawodników); przebywając na Ukrainie na zaproszenie Lwowskiej Federacji Bokserskiej stoczył w turnieju kilka walk, dostał się do finału i zdobył złoty medal.

Złoty medal zdobył również w  VII Międzynarodowym Turnieju Bokserskim o Memoriał im. Jerzego Krasnożona. (jego miacierzysty klub “06 Kleofas – Katowice” od lat zajmuje I miejsce).

Inne

  • Udział w projekcie edukacyjnym Enter Your Future 2009 / AIESEC

W projekcie uczestniczyło 16 szkół z 7 miast województwa śląskiego (Będzina, Chorzowa,       Dąbrowy Górniczej, Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Sosnowca). Projekt był    realizowany przy udziale 9 praktykantów – wolontariuszy z 6 krajów z całego świata.

  • Udział w projekcie Comeniusa: Climate Change: The Solution Is You! / Zmiany klimatyczne – rozwiązaniem jesteś Ty!(kraje biorące udział w projekcie: Grecja, Belgia, Hiszpania, Włochy, Węgry i Turcja) / projekt trwa dwa lata.

Rok szkolny 2008/2009

  • I miejsce w ogólnopolskiej akcji „BioBlitz – nalot na przyrodę” zorganizowanej przez Gazetę Wyborczą. Zadaniem akcji było znalezienie jak największej liczby gatunków organizmów żywych na wybranym terenie.
  • Zostaliśmy laureatami konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Katowicach „EKO AKTYWNI”, skierowanego do organizacji społecznych prowadzących proekologiczną działalność o charakterze lokalnym
  • W ogólnopolskim konkursie „Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny” otrzymaliśmy nagrodę II stopnia za projekt „Zielone płuca Siemianowic”
  • Uczestniczyliśmy w Młodzieżowym Szczycie Klimatycznym – Poznań 2008r.
  • Modelarskie Mistrzostwa Świata Modeli Wystawowych Statków i Okrętów Naviga, w których uczestniczyli modelarze 18 państw. Do reprezentacji polskiej zakwalifikował się Kamil Harupa, jedyny junior z Polski. Kamil, uczeń klasy Ia, osiągnął wielki sukces zdobywając tytuł Mistrza Świata oraz złoty medal w kategorii C7B, w której wystartował modelem polskiego okrętu ratowniczego R27 „Cyklon”.
  • 7 października 2008r. koło ekologiczne działające przy II LO im. J. Matejki wzięło udział w nagraniu kolejnego odcinka programu TVP Katowice “Bliżej natury” na temat Siemianowickich przyrodniczych ścieżek dydaktycznych.
  • Nasza szkoła zakwalifikowała się do uczestnictwa w projekcie realizowanym w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pt. „Zaplanuj swoją przyszłość: fundusze unijne dziś i jutro”.

2.10.2008r. grupa młodzieży pod opieką dr Kamila Paździora udała się do siedziby TVP Katowice, gdzie uczestniczyła w konferencji prasowej poświęconej uruchomieniu nowego projektu pt. „Zaplanuj swoją przyszłość: fundusze unijne dziś i jutro”, który wskaże możliwości jakie dają fundusze europejskie uczniom szkół średnich województwa śląskiego. Jednym z punktów programu konferencji był przedpremierowy pokaz pierwszego odcinka nowego programu telewizyjnego pt. „FEST. Fundusze Europejskie. Startuj Teraz”. Jeden z następnych odcinków był kręcony w naszej szkole.

  • III miejsce w Festiwalu Językowym zorganizowanym, 4 listopada 2008r., przez Zespół Szkół Techniczno-Usługowych na Hugo.
  • Do stypendium Prezesa Rady Ministrów zakwalifikował się – Jakub Nowak z klasy IIIb.
  • 3.12.2008r. odbyły się eliminacje Szkolnego Konkursu Recytatorskiego w ramach obchodów “Roku Herbertowskiego”. Jury Konkursu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce – Olga Czarnecka (kl. IIa),
II miejsce – Marcin Wierzbicki (kl. IIb),
III miejsce – Aneta Kowalczyk (kl. Ib);
wyróżnienia przyznano: Ewelinie Leszko (kl. Ia), Krzysztofowi Bartel (kl. IIb) i Karinie Osowskiej (kl. IIIb).

  • 24.X.2008 na terenie MOSiR Pszczelnik odbyły się III Szkolne Zawody Ratownictwa Przedmedycznego w ramach programu profilaktyczno-edukacyjnego “Żyjemy zdrowo i bezpiecznie – uczymy ratować”. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie Katarzyna Wantuch, Mateusz Tranczewski, Arkadiusz Dmowski i Sebastian Kurtok.

Nasze osiągnięcia sportowe:

Mistrzostwa Siemianowic Śląskich w piłce koszykowej:

1 miejsce – dziewczyny
2 miejsce – chłopcy

Mistrzostwa Siemianowic Śląskich w piłce ręcznej:

  • 1 miejsce – chłopcy
  • 2 miejsce – dziewczyny

Mistrzostwa Siemianowic Śląskich – sztafetowe biegi przełajowe:

  • 3 miejsce – chłopcy

Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Halowej z okazji rocznicy odzyskania niepodległości organizowany przez miasto Piekary Śląskie:

  • 2 miejsce – chłopcy

Eliminacje Mistrzostw Polski – rozgrywki Śląskiego Związku Piłki Ręcznej w kategorii Juniorów:

  • 5 miejsce – chłopcy

Międzynarodowy Turniej Bokserski -wrzesień 2008r.

  • Stanisław Olczyk – II miejsce /w swojej kategorii wagowej /

Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Jerzego Krasnożona – listopad 2008r.

  • Stanisław Olczyk – II miejsce. Turniej ten był dla polskich zawodników eliminacjami do Pucharu Polski w boksie. W turnieju brało udział 72 zawodników w tym zawodnicy z Lwowa i Tarnopola.
  • XXXVI Ogólnopolskim Turnieju Bokserskim Juniorów o “Ciupagę Góralską”, który odbył się w Żywcu, w dniach od 28.11-30.11.2008r, brał udział uczeń naszej szkoły Stanisław Olczyk. W walce finałowej pokonał reprezentanta Niemiec, zdobywając złoty medal i ciupagę góralską. W turnieju brały udział ekipy zagraniczne.
  • Klaudia Świderska – dostała powołanie do Reprezentacji Polski w piłce nożnej kobiet

Rok szkolny 2007/2008

Konkursy

§ Dni Integracji 2007

2007 „Ty i Ja – Jeden Świat”. Wyróżnienie w konkursie literackim – szczebel miejski – otrzymała uczennica klasy 3c, która w nowatorski sposób, w formie blogu przedstawiła swoją pracę wolontariuszki w Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Uśmiech”

  • · Marta Pielużek, uczennica klasy II a zdobyła III miejsce w konkursie poetyckim „ Cywilizacja odpadów” organizowanym z okazji XV Tygodnia Ziemi przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – szczebel wojewódzki
  • · Izabela Kowalska, uczennica klasy I a otrzymała wyróżnienie w konkursie na plakat organizowanym z okazji XV Tygodnia Ziemi przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
  • · Milena Ćwikiel i Kamil Fonfara, uczniowie klasy Ic oraz Adrianna Hajor, uczennica klasy I b, otrzymali wyróżnienia w konkursie na referat związany z Astronomią i Astrofizyką, organizowanym przez VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie
  • · Zespół szkolny (Anna Buczkiewicz, Katarzyna Gawin i Karina Osowska ) zdobył II miejsce w finale Konkursu Wiedzy o USA organizowanym przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 w Chorzowie ( startowało 7 zesp.)
  • · Karina Osowska, uczennica klasy II a otrzymała wyróżnienie w konkursie piosenki obcojęzycznej, organizowanym przez Zespół Szkół im. J.Korczaka w Piekarach Śląskich

§ Dni Siemianowic 2008

  • · Laura Mierzwa i Natalia Beyger, uczennice klasy I a oraz Paweł Sontag, uczeń klasy Lc zdobyli I miejsce w konkursie „ Siemianowice Śląskie – moje miasto”, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych
  • · Martin Wierzbicki, uczeń klasy I a otrzymał wyróżnienie za prezentacji w konkursie miejskim na prezentację multimedialną Siemianowic Śląskich

Inne

  • Aleksandra Klimek, uczennica klasy II a otrzymała stypendium naukowe w ramach Funduszu Stypendialnego Archidiecezji Katowickiej im. Błogosławionego ks. Emila Szramka. (stypendium zostało przyznane Oli po raz piąty)
  •  W Dniu Ziemi 22 marca 2008 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach przyznał nagrody „Zielonych Czeków” osobom indywidualnym i zespołom badawczym wyróżniającym się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego. Jedną z pięciu przyznanych nagród otrzymał nauczyciel naszego Liceum mgr Adam Balon za wieloletnie kształtowanie idei szacunku do środowiska przyrodniczego wśród dzieci i młodzieży
l 17 kwietnia 2008 odbyło się nagranie programu TVP Katowice przedstawiającego tereny zielone Siemianowic Śląskich. W nagraniu wzięli udział: Paweł Sontag, Grzegorz Muc, Krzysztof Bartel, Natalia Krawieczek – członkowie Koła ekologicznego przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki. Emisja programu miała miejsce 15 maja.
l 23 maja 2008 roku Koło Ekologiczne II LO, po raz kolejny, uczestniczyło w nagraniu materiału dla programu ‘Bliżej Natury’ telewizji Katowice. Tym razem tematem audycji była storczykowa łąka w dolinie Brynicy. Storczyki to jedne z najrzadszych polskich roślin. Emisja audycji odbyła się na antenie TVP3 10 czerwca 2008r.
  • III miejsce w konkursie poetyckim pt. „Tu żyję” /nadesłano aż 757 prac/.
  •  Wyróżnienie w konkursie na plakat /215 prac/

§ Dni Siemianowic 2007

2007r. w ramach Wielkiego Siemianowickiego Jarmarku z okazji XXV Dni Siemianowic Śląskich. zdobyliśmy dwie nagrody zajmując drugie miejsce w konkurencji „Jaki Jestem?” oraz drugie miejsce w IV Światowym Konkursie Gotowania Śląskiego Żuru.

Konkursy pozaszkolne

Skip to content